Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 79-93: Δεύτερη «βόλτα» στην Πόλη με Πίτερς και Μπολομπόι! (video)

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρ στην Ulker Sports Arena, κερδίζοντας πιο εύκολα (93-79) απ’ ότι το Σάββατο (10/9, 74-66). Έφτασε μέχρι και το +22 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Δεύτερο ανταγωνιστικό φιλικό, δεύτερη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία άρεσε και μάλιστα αρκετά. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη Φενέρμπαχτσε με 93-79 και επιστρέφουν στην Ελλάδα με θετικό πρόσημο.

Οι δύο ομάδες φυσικά παρατάχθηκαν λειψές συγκριτικά με τα ματς που θα ακολουθήσουν στην κανονική διάρκεια μιας και τα φιλικά προετοιμασίας γίνονται εν μέσω Ευρωμπάσκετ. Παρόλα αυτά οι δύο προπονητές μπόρεσαν να δουν πρόσωπα και σχήματα και να βγάλουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Οι Τούρκοι μπορεί να προηγήθηκαν με 28-24 στο 11’, όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι Πειραιώτες φόρτσαραν και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση. Τόμας Ουόκαπ και Άλεκ Πίτερς «πυροβολούσαν» από μακριά και με ένα γρήγορο 10-0 έκαναν το 28-34. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση του και στην άμυνα και κάπως έτσι πήγε προηγούμενος με 9 στα αποδυτήρια (40-49), έχοντας 9/16 δίποντα και 7/17 τρίποντα, προεξέχοντος των Μπολομπόι και Κολοβέρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξίσου αποτελεσματικοί στην επίθεση, σκληροί στην άμυνα και στο 30’ ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (72-55) και στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου σε 77-55, με τον Άλεκ Πίτερς να παραμένει «ζεστός» και τον Τζορτζ Πάπας να «συνδέεται» σταθερά με το καλάθι.

Στην τελευταία περίοδο η Φενέρμπαχτσε, με τον Στέφανο Δέδα στον πάγκο, μείωσε με κάποια περιφερειακά σουτ (84-69), δεν μπόρεσε όμως να πλησιάσει άλλο αφού Μπολομπόι και Πίτερς ήταν σε εξαιρετική μέρα και έτσι ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 93-79.

Τα Δεκάλεπτα: 24-22, 40-49, 55-72, 79-93.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 16, Κάνααν 11, Νικολαϊδης, Κολοβέρος 4, Πάπας 12, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μπολομπόι 13, Πίτερς 19, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 15

Φενέρμπαχτσε (Δέδας): Μπιρσέν 9, Γουίλμπεκιν 18, Έντουαρντς 8, Ακπινάρ 4, Γκεγίκ 2, Χέις 7, Σανκακλί 1, Πιερ 7, Μπούκερ 16, Τζάκσον 2, Κονούκ, Σβαρτζ 5