Τσεντεβίτα/Ολίμπια - Προμηθέας Πατρών 98-84: Δεν τα κατάφεραν οι Πατρινοί, μετά από ένα «καταστροφικό» 3ο δεκάλεπτο

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας στην Λιουμπλιάνα, καθώς ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα με 98-84, με τον στόχο της 8αδας να απομακρύνεται...

Δύο μέρες μετά τη νίκη του επί της Ουλμ, που του έδωσε κάποιες ελπίδες να προλάβει την 8αδα, ο Προμηθέας ηττήθηκε εύκολα στην Λουμπλιάνα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση του EuroCup από την Τσεντεβίτα/Ολίμπια με 98-84.

Η ελληνική ομάδα ήταν αξιόμαχη για ένα ημίχρονο και ειδικά στην 2η περίοδο έδειξε να κοιτάει «στα μάτια» την αντίπαλό της, αλλά στην 3η περίοδο κατέρρευσε ολοκληρωτικά αφού το επιμέρους σκορ ήταν 36-15 για την ομάδα του Γιόγκι Φέρελ. Ο Αγραβάνης προσπάθησε από πλευράς Προμηθέα, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84

Τσεντεβίτα/Ολίμπια: Πούλεν 22 (3), Φέρελ 16 (2), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19, Μπλάζιτς 14 (2), Χότζιτς 3 (1), Στσούκα, Όμιτς 4, Ντράγκιτς 10 (2), Ραντοβάνοβιτς 4, Χαμπότ 2

Προμηθέας Πάτρας: Ρέι 10, Γκραντ 18, Γκάντι 14 (2), Αγραβάνης 18 (1), Ρογκαβόπουλος 8 (1), Σίμπσον 5 (1), Λάγιος, Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1)