NBA Finals: Το πήρε... σπίτι του ο Αντετοκούνμπο! Πρωταθλητές οι Bucks με 50 πόντους του Greek Freak

Το ήθελε, το κυνήγησε, το πήρε! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι πρωταθλητής του ΝΒΑ οδηγώντας τους Milwaukee Bucks στο 105-98 και το 4-2 εναντίον των Phoenix Suns!
Σχετικά Άρθρα

Οι Bucks καθοδηγούμενοι από έναν φοβερό και τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και έχτισαν από νωρίς μία καλή διαφορά που έγινε διψήφια προς το τέλος της 1ης περιόδου (29-16). Όμως οι Suns δεν τα παράτησαν. Με τους Booker και Crowder αλλά και βοήθειες του Payne από τον πάγκο όχι μόνο επέστρεψαν αλλά με πολύ δυνατές άμυνες και επιμέρους σκορ 31-13 στη 2η περίοδο προσπέρασαν 47-42.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα στην 3η περίοδο και με ασταμάτητη τον Γιάννη να ξεφεύγουν 77-71 με το κοντέρ του Έλληνα φόργουορντ να γράφει 37 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Όμως και πάλι η ομάδα του Phoenix επέστρεψε ισοφαρίζοντας 77-77 στο τέλος της περιόδου δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στην τελευταία περίοδο.

Εκεί οι Bucks με τον Γιάννη να σκοράρει στην επίθεση και να ταπώνει τους αντιπάλους του στην άμυνα ξέφυγαν 96-90 στα 4,5 λεπτά πριν το φινάλε και ενώ ο Greek Freak είχε φτάσει στους 45 πόντους έχοντας μάλιστα το ασύληπτο για τα δικά του δεδομένα 16/17 ελεύθερες βολές!

Ο 47ος πόντος του Greek Freak έκανε το 98-90 3,5 λεπτά πριν το τέλος με τους Suns στην ύστατη προσπάθειά τους να επιστρέψουν να μείωνουν 100-96 1'14'' πριν το τέλος αλλά ένα μεγάλο καλάθι του Khris Middleton στα 56'' τους έκοψε τα πόδια με το φινάλε να βρίσκει τους θριαμβευτές Bucks ένα κουβάρι γύρω από τον Αντετοκούνμπο να πανηγυρίζουν τον τίτλο!

Ο Greek Freak τελείωσε τον αγώνα με 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές) και ακόμη 13 ριμπάουντ και 5 τάπες και ήταν ο απόλυτος MVP και του ματς και των τελικών. Ο Middleton πρόσθεσε 17 πόντους και ο Portis 16 ερχόμενος από τον πάγκο. Από τους Suns ξεχώρισαν οι Paul (26) και Booker (19).