World Sports

Πόλο, πρωτάθλημα νέων γυναικών: Απίστευτο ντέρμπι, ανατροπή και τρίτη θέση για τον Εθνικό!

Απολαυστική αναμέτρηση στον Άλιμο με φόντο το χάλκινο μετάλλιο στο φετινό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (Κ19) με τον Εθνικό Πειραιά να φέρνει τα πάνω κάτω στο τελευταίο οκτάλεπτο και να ανατρέπει το προβάδισμα του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, ανεβαίνοντας στο βάθρο με το τελικό 10-9 από το νικητήριο γκολ της Λασκαρίδου μερικά λεπτά πριν την λήξη.

Με πολύ δυνατές άμυνες σε πρες να σηματοδοτούν την έναρξη του μικρού τελικού στον Άλιμο, Εθνικός και Βουλιαγμένη βασίστηκαν αρκετά σε ολόκληρες επιθέσεις και κινήθηκαν κοντά στο σκορ με το 1-0 της Μπέτα σε παραπάνω, να ακολουθείται από το 1-1 της Ντούλη, ενώ μετά το ισόπαλο 2-2 (2-1 Λαλούση, 2-2 Ανδρεάδη) στην πορεία του πρώτου οκταλέπτου, ο Ναυτικός Όμιλος πήρε το μικρό προβάδισμα με 3-2, αφού η Ντούλη πήρε το ριμπάουντ μετά από παίκτρια παραπάνω και σκόραρε σε καίριο σημείο.

Στα 06:31 του δεύτερου οκταλέπτου, η Ελένη Μπέτα πήρε το φάουλ από μακριά και μαζί το εντυπωσιακό σουτ από τα 8 μέτρα σχεδόν, το οποίο και έφερε την ισοφάριση για το Εθνικό Πειραιά σε 3-3, ενώ μετά από διαδοχικές πολύ δυνατές άμυνες και χαμένες ευκαιρίες η Νεφέλη Κρασσά ευστόχησε σε κερδισμένο πέναλτι για το ΝΟΒ για το 4-3 και η Δέσποινα Ανδρεάδη κέρδισε αποβολή μεταγενέστερα στην κόντρα και η ίδια σκόραρε για το 5-3. Μόλις 46″ πριν το ημίχρονο, ο Εθνικός μείωσε σε 5-4 με την Λασκαρίδου σε παραπάνω, όμως στην αμέσως επόμενη φάση η Κρασσά διεύρυνε με ωραίο εξάμετρο σε 6-4.