World Sports

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Περίπατος στο Παλατάκι και 1-0 για τον «δικέφαλο»

Ο ΠΑΟΚ υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο Παλατάκι με 3-0 σετ και έθεσε γερές βάσεις για πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-22) του Παναθηναϊκού στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού για τα play-offs της διοργάνωσης. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βαν Ντεν Ντρις, ο οποίος έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» τόσο κοντά στο φιλέ, όσο και από τη θέση του σερβίς.

Οι «πράσινοι» δυσκόλεψαν τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, φτάνοντας μέχρι και το +3. Ο «δικέφαλος» αντέδρασε και ισοφάρισε σε 12-12. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι είχαν εύκολο έργο και δε δυσκολεύτηκαν για το 1-0. Στο επόμενο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έβαλαν στα… σχοινιά το «τριφύλλι» και διπλασίασαν τα σετ τους με σχετική ευκολία, ενώ στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος, χάνοντας εν τέλει το τρίτο σετ με σκορ 25-22 και συνάμα τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ο επόμενος αγώνας του ζευγαριού είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 25 Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-22

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (8/14επ., 70%υπ., 50%αρ.), Γουόλς 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 7 (3/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (13/23επ., 1 άσσος), Σκρεντάου 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 17 (7/19επ., 5 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 25%υπ., 25%αρ.), Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 4π. (4/11επ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (3/11επ., 23%υπ., 15%αρ.), Κωστόπουλος 6 (5/6, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Ερνάντεζ 13 (11/29επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 42%υπ., 37%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου, Σάντερ