World Sports

«Έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού η Μπαρτσελονέτα!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελονέτα επί του Ολυμπιακού, με το τελικό 9-7 να σηματοδοτεί την πρώτη ήττα των «ερυθρόλευκων» και την απώλεια της κορυφής του 1ου ομίλου!

Η Μπαρτσελονέτα πήρε μία δύσκολη νίκη, με σκορ 9-7, κόντρα στον Ολυμπιακό, βάζοντας τέλος στο αήττητο των «ερυθρόλευκων», ανεβαίνοντας παράλληλα στην κορυφή του πρώτου ομίλου του LEN Champions League.

Οι δύο ομάδες, σε ένα ματς για… γερά νεύρα, πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλες με σκορ 4-4, με τον Ολυμπιακός στο τρίτο οκτάλεπτο να αποκτά δύο φορές προβάδισμα (5-4 και 6-5). Στα τέλη της περιόδου, όμως, ο Μουναρίθ ισοφάρισε σε 6-6, τραυματίζοντας παράλληλα τον φουνταριστό των γηπεδούχων, Κωνσταντίνο Μουρίκη, πράγμα που εν τέλει αποδείχθηκε καθοριστικό.

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο, η Μπαρτσελονέτα ήταν ανώτερη και με ένα σερί 3-0 υπέρ της, έκανε το 9-6 με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και απλά να μειώνει στο σκορ, για το τελικό 9-7 των Καταλανών.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-3