World Sports

Εθνικός – Μιλούζ 15-10: Σπουδαία νίκη που χάρισε πρόκριση στους «16» του Champions League

Ο Εθνικός επικράτησε με σκορ 15-10 της Μιλούζ και χάρις σε αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε την παρουσία του στους «16» του Champions League γυναικών.

Μετά την πρωινή (19/11) ήττα από την ουγγρική Ντουναουιβάρος, ο Εθνικός χρειαζόταν μόνο νίκη στον αγώνα-«τελικό» απέναντι στη γηπεδούχο Μιλούζ (Γαλλία) και την πέτυχε εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους «16» του Champions League γυναικών. Ο Κυπελλούχος Ευρώπης επικράτησε με 15-10 και κατέλαβε τη τρίτη θέση στον Δ’ όμιλο στη Γαλλία.

Στο δυναμικό ξεκίνημα της Μιλούζ μπροστά στο κόσμο της (0-2), ο Εθνικός απάντησε και αφού προηγήθηκε με 3-2 στο οκτάλεπτο ξέφυγε και με 7-5 στο ημίχρονο. Στα επόμενα 11 λεπτά, με επί μέρους σκορ 8-0, ο Εθνικός δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό ξεφεύγοντας με 14-5. Η Μιλούζ δεν κατάφερε ν' αντιδράσει και ο Εθνικός είναι η 3η ελληνική ομάδα που θα συμμετέχει στους «16» της διοργάνωσης μετά τον Ολυμπιακό, τη Γλυφάδα και τη Βουλιαγμένη.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 5-0, 3-5

Διαιτητές: Άλβες (Πορτογαλία), Γκαρσία (Ελβετία)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή 3, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ.3, Ρακιντζή, Κανετίδου 2, Μπενέκου Ιόλη, Άντριους 2, Μπεκρή

ΜΙΛΟΥΖ: Μανσεμπό, Λε Ρου 1, Μπατού 1, Φοργκάς 2, Ερτό 1, Αντρές, Μιαλί 1, Μπουλουκμπασί 1, Βαν Ντάικ, Κρετζμάν 3, Ρασπό, Νταουλέ, Εντγκερτόν