World Sports

Πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος για τον Στέφανο Ντούσκο

Ο Στέφανος Ντούσκος, πήρε έστω και δύσκολα την πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας τον πρώτο στόχο του. Εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ακόμα μετάλλιο από μέσα στο 2022...
Ακόμη μία διάκριση για τον Στέφανο Ντούσκο, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος σκιφ που διεξάγεται στο Ράζιτσε της Τσεχίας

Ο Έλληνας αθλητής, αν και εξασφάλισε δύσκολα την παρουσία του στον τελικό της Κυριακή (25/9), εκεί όλα είναι ανοιχτά και θα δώσει τα πάντα, ώστε μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου, να ανέβει ξανά στο βάθρο. Αν τα καταφέρει και πάρει μετάλλιο και στο Παγκόσμιο, θα είναι ο πρώτος Έλληνας που θα πετυχαίνει κάτι αντίστοιχο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Ο 27χρονος στα ημιτελικά μετείχε στην 1η σειρά και κατέλαβε την 3η θέση. Ο Ντούσκος πέρασε 4ος στα 500μ. (1:39.39), όμως στη συνέχεια ανέβαζε ρυθμούς, πέρασε στη 2η θέση μέχρι και τα 1.500μ. (5:06.59), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της κούρσας, για να τερματίσει τελικά στην 3η και προνομιούχα θέση με 6:51.54.

Ένας από τους βασικούς αντιπάλους του, ο Ολλανδός πρωταθλητής Ευρώπης, Μέλβιν Τβέλαρ μετά τα 500μ. οδήγησε την κούρσα και τερμάτισε πρώτος σε 6:48.04, ενώ ο Νορβηγός Κιέτιλ Μπορχ ήταν 2ος σε 6:50.73.

Την πρόκριση από τη 2η ημιτελική σειρά πήραν οι: Όλιβερ Ζάιντλερ (Γερμανία) 6:44.03, Γκρέιαμ Τόμας (Μ. Βρετανία) 6:45.29 και Τζόρνταν Πάρι (Ν. Ζηλανδία) 6:46.33.