World Sports

Μαυροβούνιο - Ελλαδα 12-14: Ζορίστηκε αλλά επικράτησε η Εθνική, που φτάνει ένα βήμα πιο κοντά στην 5η θέση! (video)

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε 14-12 του Μαυροβουνίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ και θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την 5η θέση στους αγώνες κατάταξης.

Η Εθνική Ελλάδας πόλο των ανδρών αν και έχανε 5-3 στο ημίχρονο, επικράτησε τελικά με σκορ 14-12 το Μαυροβούνιο και θα παίξει το Σάββατο (10/9, 16.30) με τον νικητή του Γαλλία – Γεωργία, για τις θέσεις 5-6 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ

Η «γαλανόλευκη» παρουσίασε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση. Στα πρώτα δύο οκτάλεπτα έκανε πολλά λάθη και δεν είχε ρυθμό ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα. Αυτό επέτρεψε στους Μαυροβούνιους να προηγηθούν με 5-3 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ωστόσο, η εικόνα της Ελλάδας άλλαξε άρδην και με ένα επί μέρους 6-2 στην τρίτη περίοδο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Οι Μαυροβούνιοι δεν κατόρθωσαν να βρουν «απάντηση» στις ελληνική αντεπίθεση και έτσι ήρθε η νίκη με σκορ 14-12 για την Εθνική μας.

Έτσι, η Ελλάδα εξασφάλισε την συμμετοχή της στον αγώνα κατάταξη για τις θέσεις 5-6 με αντίπαλο την Γαλλία ή την Γεωργία, το Σάββατο (10/09, 16:30).

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5.

Μαυροβούνιο (Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μρσιτς 1, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Ντούρντιτς 2, Ουκρόπινα 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς.

Ελλάδα (Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Λιμαράκης