World Sports

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-0: Άνετα οι «πράσινες» - Σε 5ο τελικό θα κριθεί ο τίτλος!

Πήρε τον τέταρτο τελικό της σειράς ο Παναθηναϊκός με 3-0 σετ απέναντι στον Ολυμπιακό, ισοφάρισε σε 2-2 και το πρωτάθλημα πλέον θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο ματς!

Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να τελειώσει την σειρά απόψε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με νίκη, ωστόσο οι παίκτριες του Παναθηναϊκού δεν παρέδωσαν τα όπλα και με σχετική άνεση επικράτησαν 3-0, οδηγώντας την σειρά σε 5ο ματς.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» πήραν έφτασαν να προηγούνται με 20-12, ωστόσο με ένα σερί 8-2 οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-20. Την ύστατη στιγμή ωστόσο μίλησε η έδρα και το σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο σετ είχε περισσότερες διακυμάνσεις στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 13-13. Εκεί ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με τέσσερις πόντους (17-13), αλλά με αντεπίθεση ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (19-21). Το σετ όμως και πάλι κατέληξε στις «πράσινες», αφού με όπλο το σερβίς έτρεξε ένα 6-0 και έφτασε ένα βήμα πριν τη νίκη.

Μια νίκη που ήρθε με σχετικά άνετο τρόπο στο τελευταίο σετ. Παρότι η ομάδα του Πειραιά ήταν μπροστά με 12-9, ένα σερί 16-6 από τον Παναθηναϊκό οδήγησε στο 25-18.

Έτσι, ο τίτλος της Α1 Γυναικών θα κριθεί σε 5ο ματς την Πέμπτη (12/5), κάτι που είχε να συμβεί από το 2012.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-18