World Sports

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1: Πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου για τις «πράσινες»

Τσέκαραν το εισιτήριό τους για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας τα κορίτσια του Παναθηναϊκού!
Μετά τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός απέκλεισε και την ΑΕΚ, επικρατώντας με 3-1 σετ (25-23, 25-18, 21-25, 25-17) στο κλειστό του Αγίου Θωμά και εξασφάλισε την πολυπόθητη πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών!

Κάπως έτσι, οι «πράσινες», που τσέκαραν πρώτες το εισιτήριο τους για την τελική φάση του θεσμού, επιστρέφουν στο Final 4 του Κυπέλλου μετά το 2017 και πάνε στο Ηράκλειο (11-12 Μαρτίου) ως το μεγάλο φαβορί.

Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στην επίθεση, όπου οι γηπεδούχες είχαν 34% αποτελεσματικότητα (54/157 τελειωμένες) έναντι 26% της «Ένωσης» (36/141 τελειωμένες). Κρος (20 πόντοι), Στεπανένκο (18 πόντοι), Χαντάβα (14 πόντοι) και Χατζηευστρατιάδου (11 πόντοι) ξεχώρισαν από τη ομάδα του Απόστολου Οικονόμου, ενώ από πλευράς ηττημέων, πρώτη σκόρερ ήταν η Τερέλ με 17 πόντους.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ το 4-2 έγινε 9-2 για τον Παναθηναϊκό, με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ, δίνοντας την ευκαιρία και στις συμπαίκτριές της να στηθούν καλά στο μπλοκ. Η «Ένωση» σταδιακά βελτίωνε την απόδοσή της και με όπλο το μπλοκ ήρθε η ισοφάριση σε 13-13 και λίγο αργότερα ήρθε και η προσπέραση με +3 (14-17) με άσσο της Μπράουν. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +5 (15-20) για τις φιλοξενούμενες, αλλά ο Παναθηναϊκός με τρεις συνεχόμενους πόντους της Κρος ισοφάρισε σε 23-23, για να κάνει την ολική επαναφορά για το 1-0 σετ με 25-23.

Το αρχικό 4-4 του δευτέρου σετ έγινε 10-4 για τον Παναθηναϊκό, με την Στεπανένκο να πετυχαίνει δύο άσσους και τις Κρος, Χαντάβα να κόβουν δύο φορές την Βάντερ πάνω στο φιλέ. Οι πράσινες ήταν εντυπωσιακές στο μπλοκ-άμυνα, είχαν αποτελεσματικό σερβίς και παρά τις αλλαγές του Αρσενιάδη (Τσοχατζή αντί της Βεργίδου, Διώτη αντί της Βάντερ και Γκουντιμένκο αντί της Καββαδία) η διαφορά έφτασε μέχρι και το +12 (22-10). Η «Ένωση» με σέρβερ την Διώτη «έτρεξε» σερί 7-0 για το 22-17, αλλά με δύο επιθέσεις της Κρος και ένα λάθος της ΑΕΚ έγινε το 25-18 και το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ το 7-8 για την ΑΕΚ έγινε 14-8 για τον Παναθηναϊκό, με την Παπαφωτίου από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Με μπλοκ της Βεργίδου στη Χαντάβα η «Ένωση» μείωσε σε 16-13, για να πάει η διαφορά στον πόντο μετά από άουτ επίθεση της Στεπανένκο (19-18). Η Βεργίδου με άσσο έφερε το σετ στα ίσια (19-19), για να περάσει μπροστά η ΑΕΚ με +2 μετά από επίθεση της Διώτη και παράβαση της Κρος πάνω στο φιλέ (19-21). Η Παπαφωτίου μείωσε στον πόντο (21-22), όμως δύο επιθέσεις της Κοσμά και μία άουτ επίθεση της Χατζηευστρατιάδου έφεραν το 2-1 σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 3-0, με την ΑΕΚ να κυνηγάει στο σκορ. Η Διώτη με επίθεση μείωσε σε 12-8, όμως σε εκείνο το σημείο οι πράσινες έτρεξαν σερί 4-0 για το 16-8. Με την Κρος να είναι ασταμάτητη σε επίθεση και μπλοκ η διαφορά έφτασε στους 10 (20-10) και παρά την αντεπίθεση της ΑΕΚ με τις Διώτη, Τερέλ, το σετ τελείωσε με πάιπ της Γκρόθες που διαμόρφωσε το τελικό 25-17 και το 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-18, 21-25, 25-17) 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 11 (5/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κρος 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 18 (14/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρόθες 7 (6/24 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/47 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Κωνσταντίνου (33% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Βάντερ 8 (5/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. - 11% άριστες), Τερέλ 17 (12/55 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βεργίδου 2 (2 άσσοι), Καββαδία 3 (3/6 επ.), Μπράουν 11 (2/11 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 23% υπ. - 18% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 46% υπ. - 14% άριστες), Διώτη 4 (4/10 επ., 41% υπ. - 23% άριστες), Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).