World Sports

Οστάνδη - Παναθηναϊκός 3-2: Ήττα αλλά πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Οστάνδη στο δεύτερο μεταξύ τους ματς στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ωστόσο με τα δύο σετ που πήρε πανηγύρισε την πρόκρισή του στις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup παρά την ήττα που γνώρισε με 3-2 σετ στο δεύτερο παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, απέναντι στην Οστάνδη.

Οι πράσινες χρειάζονταν μόλις δύο σετ για να πάρουν την πρόκριση και τα κατέκτησαν απέναντι στην ομάδα από το Βέλγιο που πήγε να κάνει το θαύμα απέναντι στον Παναθηναϊκό αλλά εν τέλει δεν τα κατάφερε.

Αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (με 1-0 και 2-1), οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση και θα αντιμετωπίσουν τα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Τενερίφη-Μπελεντίγιε (οι Ισπανίδες έχουν το προβάδισμα).

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 18-25, 25-21, 22-25, 15-10 (σε 112')