World Sports

Volley League: «Πράσινος» θρίαμβος στο Ρέντη! (video)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με νίκη (3-1) από το Ρέντη επί του Ολυμπιακού, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στη Volley League και ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος και τέθηκε επικεφαλής στην κατάταξη.

Ο Παναθηναϊκός πάνω στο νήμα του Α΄γύρου της Volley League κατάφερε να σπάσει το αήττητο του Ολυμπιακού με 3-1 στο Μελίνα Μερκούρη και να μείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια. O Παναθηναϊκός σε 7 αγώνες έπιασε του 18 βαθμούς, έναντι 17 του Ολυμπιακού και 16 του ΠΑΟΚ.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν οι Πρωτοψάλτης, Ρανγκέλ, Γιάκομπσεν αλλά ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος που μπήκε αλλαγή στο 22-18 του 1ου σετ (στη θέση του Ράπτη) και έφερε ηρεμία στην υποδοχή και με τα σερβίς του γύρισε το 2ο σετ.

Οι πράσινοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ και 10-6 στο 2ο σετ κατάφεραν να βελτιώσουν την υποδοχή τους, να ψάξουν με το σερβίς τον Πέριτς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις στην υπεροχή του μπλοκ - άμυνα έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός παρότι είχε στη δύναμη του τον Μιχαήλοβιτς έδειξε να μην έχει δυνάμεις για τον αγώνα. Παρά τις αλλαγές που επιχείρησε ο Δημήτρης Καζάζης δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα

Ο αγώνας ξεκίνησε με κλειστό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες οι οποίες μετά από ράλι έφτασαν στο 13-13. Με το σερβίς του Παγιένκ ο Ολυμπιακός χτύπησε... φλέβα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και με έναν άσσο και συνολικό σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στο 17-13. Η διαφορά ανέβηκε και στο +6 όταν ο Ζουπάνι έκανε το 20-14. Οι πράσινοι απλά ακολούθησαν στο σκορ και ο Παγιένκ έκανε το 25-20 για το 1-0 σετ.

Τα σερβίς του Ανδρεόπουλου

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1 χάρις τον άσσο και την επίθεση του Ζουπάνι και διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το 10-6. Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο μπήκε στον αγώνα. Με σερί 5-0 που προήλθε από τα σερβίς του Ανδρεόπουλο και τις κόντρα επιθέσεις Ανδρεόπουλου, Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 11-10. Ακολούθησε νέο ράλι πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός με Μιχαήλοβιτς και λάθος του Βαν ντε Νρις προηγήθηκε 19-17. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 3-0 από τους Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο και άσσο του Μπάση για το 21-20. Ο Ζουπάνι ισοφάρισε 21-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο και καθοριστικό σερί 4-0 από τους Βαν ντε Ντρις, το λάθος του Μιχαήλοβιτς, τον Πρωτοψάλτη και το μπλοκ του Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Ανετη επικράτηση του Παναθηναϊκού

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ήρεμος στον αγώνα σε σχέση με τους «ερυθρόλευκους» και κυρίως με σταθερή υποδοχή των Ανδρεόπουλου, Πρωτοψάλτης. Οι πράσινοι με σερί 5-0 ξέφυγαν 10-4, ενώ στο νταμπλ σκορ του 14-7 έκαναν ακόμα ένα σερί 4-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 18-7. Το σετ ατόνησε, ο Καζάζης έκανε αλλαγές ενώ στο 21-11 είχαμε διακοπή 10 λεπτών επειδή έπεσαν νερά στον αγωνιστικό χώρο. Στην επαναφορά των δύο ομάδων δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα και το σετ τελείωσε ξεκούραστα για τον Παναθηναϊκό με τα διαδοχικά λάθη του Ολυμπιακού. Το 25-14 και το 2-1 σετ για τον Παναθηναϊκό έκλεισε με το λάθος του Εφραιμίδη.

Χωρίς απάντηση ο Ολυμπιακός

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός με υπεροχή στην υποδοχή, στο μπλοκ - άμυνα και με τακτική σερβίς πάνω στον Πέριτς πήρε αμέσως προβάδισμα στο σκορ. Με δύο λάθη από Έγκλεσκαλνς, Πέριτς και πόντο του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο προηγήθηκε 6-2, ενώ στο 11-7 άλλο ένα σερί από τον εξαιρετικό Πρωτοψάλτη η διαφορά εκτοξεύτηκε σε νταμπλ σκορ (14-7). Ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους μειώνοντας σε 14-9. Το 15-9 για τον Παναθηναϊκό έγινε από τον Ρανγκέλ και τη βοήθεια του βίντεο τσάλεντζ παρότι αρχικά οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν το 11-14. Οι πράσινοι κέρδισαν πόντο στο βίντεο τσάλεντζ και για το 19-14 αν και αρχικά οι διαιτητές είχαν δώσει πόντο στον Ολυμπιακό για το 18-15 και από εκεί και πέρα διατήρησαν με άνεση της διαφορά καθώς Πρωτοψάλτης και Ρανγκέλ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +6 (23-17). Ο Ολυμπιακός έπαιξε τα ρέστα του και με σερί 4-0 από δύο πόντους του Έγκλεσκαλνς, του Παγιένκ και το λάθος του Ανδρεόπουλου μείωσε 21-23. Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς έχασε το σερβίς κάνοντας δώρο στον Παναθηναϊκό για το 24-21 και ο αγώνας έκλεισε με κόντρα επίθεση του Ρανγκέλ για το 25-21 και το 3-1 σετ ολοκληρώνοντας την επικράτηση του τριφυλλιού.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής αγώνα: Ιορδανίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.