Τένις

Billie Jean King Cup: Η Σάκκαρη «καθάρισε» τη Σεμενιστάγια και έστειλε την Ελλάδα πιο κοντά στα play offs! (video)

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε εύκολα της Λετονής Ντάρια Σεμενιστάγια με 2-0 σετ (6-0, 7-5) για το Billie Jean King Cup και πλέον η Ελλάδα απέχει ένα βήμα μακριά από τα play offs της διοργάνωσης.

Μία ημέρα μετά τη νίκη της επί της Μαλέν Χέλγκο (2-0 σετ) για το τουρνουά Billie Jean King Cup, η Μαρία Σάκκαρη υπέταξε και τη Ντάρια Σεμενιστάγια από τη Λετονία με 2-0 σετ (6-0, 7-5), μετά από 93 λεπτά αγώνα.

Στο πρώτο σετ, η Ελληνίδα τενίστρια δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα, δεν έχασε ούτε ένα game και το πήρε με 6-0.

Η Λετονή ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ, κόντραρε την πρωταθλήτρια Ελλάδας όσο καλύτερα μπορούσε, αλλά η Σάκκαρη έκαμψε την αντίπαλό της και με το 7-5 διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στα σετ.

Με τη νίκη αυτή, η Ελλάδα έκανε το πρώτο της βήμα για τα play offs του τουρνούα, καθώς νωρίτερα η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου επικράτησε με το ίδιο σκορ της Ντανιέλα Βισμάνε (2-0 σετ, 6-0, 7-5).

Απέναντί της θα βρει τη Δανία, την Παρασκευή (12/04).