Τένις

Τζάρι – Τσιτσιπάς 2-0: Πρόωρος αποκλεισμός από το Νο.23 της παγκόσμιας κατάταξης (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε κόντρα στον Νίκολας Τζάρι και αποχαιρέτησε νωρίς το China Open, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 σετ.

Μόλις στον 2ο γύρο ολοκληρώθηκε το τουρνουά της Κίνας για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 0-2 από τον Τζάρι, ο οποίος εξελίσσεται σε έναν «κακό δαίμονα» για τον 25χρονο.

Είναι η δεύτερη φορά μέσα στις τρεις αναμετρήσεις του τελευταίου τριμήνου που ο Χιλιανός επικρατεί επί του Τσιτσιπά.

Με σχετική άνεση, έχοντας πάρει και τα δύο σετ με σκορ 6-4, το Νο.23 της κατάταξης έχοντας ως «όπλο» το καλό σερβίς του δεν άφησε καθόλου περιθώρια στον Έλληνα πρωταθλητή να ανατρέψει τα δεδομένα.

Στο μοναδικό σημείο του αγώνα που ο Τσιτσιπάς θα μπορούσε να μειώσει ήταν στο 8ο game του 2ου σετ, όταν έφτασε σε break point, ωστόσο ο αντίπαλός του τον πίεσε και ανέκτησε τελικά το προβάδισμά του.