Τένις

Έδωσαν «μάχη» τα αδέρφια Τσιτσιπά, αλλά ηττήθηκαν με 2-1 και το... έργο της Ελλάδας δυσκολεύει (video)

Πέτρος και Στέφανος Τσιτσιπάς κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια, όμως ηττήθηκαν στο διπλό από τους Λούκας Κλέιν και Ίγκορ Ζελενέι (2-1 σετ) και οι πιθανότητες νίκης για την Ελλάδα λιγοστεύουν...

Η προσπάθεια του Στέφανου και Πέτρου Τσιτσιπά σταμάτησε πάνω στους Κλέιν - Ζελενέι, με τους Έλληνες τενίστες να δέχονται μία «πικρή» ήττα με 2-1.

Οι Σλοβάκοι δεν επηρεάστηκαν από το κοινό που βοηθούσε με τον τρόπο του τα αδέλφια Τσιτσιπά και πλέον η συνέχεια προβλέπεται δύσκολη.

Τα break που δέχθηκαν οι Έλληνες αθλητές στο 1ο σετ ήταν καθοριστικά για να κάνουν οι Σλοβάκοι το 1-0 με σκορ 6-3.

Το 2ο σετ ήταν μία σκληρή «μάχη» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι. Ο αγώνας οδηγήθηκε σε tie break, χάρη σε εξαιρετικό σερβίς του Πέτρου. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι στην… κόψη του ξυραφιού, μέχρι που ο Πέτρος με μία σπουδαία επιστροφή της μπάλας έκανε το 7-5 για να φέρει το ματς στα ίσα.

Με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να αντιμετωπίσει τα σερβίς των Σλοβάκων το 3ο και τελευταίο σετ ήταν μία πολύ δύσκολη… υπόθεση.

Οι Κλέιν - Ζελενέι με δύο συνεχόμενα break έκαναν το 5-3 και βρίσκονται πλέον μόλις μία νίκη μακριά από την άνοδο.