Τένις

Σβάρτσμαν - Τσιτσιπάς 0-3: «Εγγλέζος» στο γαλλικό ραντεβού του με τους «16» ο Στέφανος! (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα του ματς τη φετινή σεζόν απέναντι στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν όπου και επικράτησε με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-3) και έκλεισε μια θέση στους 16 του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε το Νο 95 της Παγκόσμιας κατάταξης, Ντιέγκο Σβάρτσμαν, για ένα εισιτήριο στη φάση των «16» του Roland Garros.

Ο Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο break point στο ματς αποκτώντας προβάδισμα 2-0 στα game.

Ο Σβάρτσμαν έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το love game με τέσσερις σερί βαθμούς, ο Έλληνας τενίστας όμως τον ισοφάρισε.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 κάνοντας δύο break point στον αντίπαλό του.

Στο δεύτερο σετ ο Αργεντίνος τενίστας έσβησε το break point του Τσιτσιπά ισοφαρίζοντας σε 2-2 στα games. Ο Στέφανος δεν πτοήθηκε και γρήγορα με άσο και διπλό break point κέρδισε και το δεύτερο σετ ξανά με 6-2.
Στο τρίτο σετ ο Σβάρτσμαν δυσκόλεψε τον Τσιτσιπά, ωστόσο το Νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης έκλεισε το τελευταίο σετ με εμφατικό άσο κάνοντας το 3-0 με 6-3 στα games και ετοιμάζεται για τους «16» του Roland Garros όπου και θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Σεμπαστιάν Όφνερ.