Τένις

Αήττητος και πρωταθλητής στο Miami Open ο Μεντβέντεφ

Τον 4ο τίτλο του στα 5 τελευταία τουρνουά κατέκτησε ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ απέναντι στον Γιανίκ Σίνερ, αφού στέφθηκε ο πρωταθλητής του Miami Open.

Ο Ρώσος τενίστας χρειάστηκε δύο σετ και μόλις 1 ώρα και 35 λεπτά για να κερδίσει τον αντίπαλό του Γιανίκ Σίνερ κατακτώντας το Masters στο Μαϊάμι. Ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο σετ με 7-5 παρά το καλό ξεκίνημα του Σίνερ που προηγήθηκε με 3-2 με τον 27χρονο Ρώσο να κάνει την ανατροπή και να αποδεικνύει την κλάση του.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο εύκολο για τον νυν πρωταθλητή του Μαϊάμι που «καθάρισε» το ματς απέναντι στον 21χρονο Ιταλό με 6-3 έχοντας το πάνω χέρι χωρίς να χρειαστεί ν’ απειληθεί ξανά.

Με αυτόν τον τρόπο ο Μεντβέντεφ «σφράγισε» μια σπουδαία νίκη, την 24η από τα τελευταία 25 παιχνίδια του συνεχίζοντας να δείχνει την τρομερή φόρμα στην οποία είναι φέτος. Συνολικά έχει συγκεντρώσει 5 τίτλους σε 1000 Masters τουρνουά και από την Δευτέρα θα σκαρφαλώσει στο Νο. 4 της παγκόσμιας κατάταξης.