Τένις

Σάκκαρη: Ντεμπούτο με το... δεξί στο Κατάρ, βγάζοντας αντίδραση (2-1 την Ζενγκ)!

Λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό της στην Αυστρία, η Μαρία Σάκκαρη έμεινε συγκεντρωμένη ακόμα κι΄ όταν η Τσινγουέν Ζενγκ την ισοφάρισε και πάιζοντας με ποιότητα στο τρίτο σετ, πέρασε στα προημιτελικά στο 500αρι τουρνουά της Ντόχα.
Την 9η της νίκη μέσα στο 2023 και πρώτη απέναντι σε τενίστρια του Top-25 πέτυχε στη Ντόχα η Μαρία Σάκκαρη, η οποία αν και χρειάστηκε το τρίτο σετ, επικράτησε της Κινέζας Τσινγουέν Ζενγκ και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά μετά από δύο ώρες αγώνα.

Η Ελληνία πρωταθλήτρια κράτησε το σερβίς της ανέπαφο στα δύο σετ που κατέκτησε, κερδίζοντας μάλιστα πάνω από το 75% των πόντων συνολικά στο ματς, όταν είχε τα μπαλάκια.

Το μοναδικό διάστημα που η Μαρία δεν ήταν κυρίαρχη, ήταν αυτό του δεύτερου σετ, κάνοντας πολλά λάθη και επιτρέποντας στην αντιπαλό της να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα.
Ωστόσο το 4/7 break points της ήταν αρκετό για να την δώσει την πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί θα αντιμετώπισει μία εκ των Καρολίνα Πλίσκοβα και Εκατερίνα Αλεξαντρόβα.