Τένις

Ο Νόρι «λύγισε» τον Τσιτσιπά και τον άφησε εκτός τελικού στο Ακαπούλκο! (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στον ημιτελικό του Ακαπούλκο από τον Βρετανό, Κάμερον Νόρι με 2-0 σετ και έμεινε εκτός τελικού του τουρνουά.

Εκτός τελικού στο Ακαπούλκο ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/2) από τον εκπληκτικό Κάμερον Νόρι, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (4-6, 4-6) και προκρίθηκε στον τελικό της μεξικανικής διοργάνωσης. Μάλιστα για τον Βρετανό αυτός θα είναι ο 9ος τελικός στην καριέρα του, αλλά και ο 1ος στο Ακαπούλκο.

Ο Νόρι σέρβιρε εκπληκτικά, ο Στέφανος έκανε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία και ο Βρετανός με δύο break, έφτασε στη νίκη με 2-0 σετ (6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 18 λεπτά) παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Ο Βρετανός είχε 73% στο πρώτο σερβίς και 79% κερδισμένους πόντους, με τον Τσιτσιπά να έχει 23 αβίαστα λάθη έναντι 12 του αντιπάλου του (από 20 winners είχαν και οι δύο). Το γεγονός αυτό, αλλά και το ότι βρήκε μόνο μία ευκαιρία για break σε όλο το ματς, του στοίχησαν την πρόκριση.