Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

Αυστραλία – Βραζιλία 86-90: Φιλική εντός έδρας ήττα για τους «μπούμερς» με… υπογραφή Καμπόκλο

Η Βραζιλία με κορυφαίο τον Μπρούνο Κομπόλκο επικράτησε με 86-90 επί της Αυστραλίας στην περίφημη Ροντ Λέιβερ Αρίνα (16/8) κερδίζοντας αυτοπεποίθηση ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Βραζιλία προηγήθηκε με σκορ 23-13 αλλά στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανατρέπουν τα δεδομένα και πήραν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 71-64.

Κατά την τελευταία περίοδο τον πρώτο λόγο είχαν οι Βραζιλιάνοι που με επί μέρους σκορ 13-26 «σφράγισαν» τη νίκη μπροστά σε ένα γεμάτο από Αυστραλούς στάδιο.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές, ο Καμπόκλο που σημείωσε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και έκανε επιπλέον πέντε μπλοκ!

Για τους «μπούμερς», πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Τζος Γκίντεϊ έχοντας 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.