Χρυσός Ολυμπιονίκης με απίστευτο παγκόσμιο ρεκόρ ο Βάρχολμ στα 400μ. με εμπόδια!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κάρτσεν Βάρχολμ στα 400μ. με εμπόδια, σε μία κούρσα με πολλές συγκινήσεις και παγκόσμια ρεκόρ!

Σχετικά Άρθρα

Έπειτα από μία εκπληκτική κούρσα με πολλά ρεκόρ, ο Νορβηγός, Κάρστεν Βάρχολμ, αναδείχθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στα 400μ. με εμπόδια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με χρόνο 45.94!

Με αυτόν τον τρόπο συνέθλιψε το παγκόσμιο ρεκόρ των 46.70 που ο ίδιος κατείχε και συγκεκριμένα το είχε πετύχει στο Όσλο, ένα μήνα πριν.

Μάλιστα, στον αγώνα αυτό σημειώθηκε ένα ακόμη παγκόσμιο ρεκόρ από τον δεύτερο, Ρέι Μπέντζαμιν που τερμάτισε σε χρόνο 46.17! Ενώ ο «χάλκινος» αθλητής της Βραζιλίας ντος Σάντος ολοκλήρωσε την κούρσα στα 46.72’’.

Από την 8άδα που συμπλήρωσε τον τελικό, έξι από τους αθλητές έκαναν εθνικά ρεκόρ και συνέβαλαν στο να μνημονεύεται ο αγώνας, ανάμεσα στους καλύτερους όλων των εποχών!