Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82: Γκρέμισε ό,τι έχτισε και τώρα… τρέχει! (video)

Γκρέμισε ό,τι έχτισε στην πρώτη περίοδο, πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός είδε τη Φενέρμπαχτσε να «σπάει» το πλεονέκτημα της έδρας του. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 82-78 στο game 2 των playoffs και βάζει πλέον δύσκολα στους «ερυθρόλευκους», που πρέπει να νικήσουν στην Τουρκία, για να μπορέσουν να επανακτήσουν το πλεονέκτημά τους, στο δρόμο για το Final-4 της EuroLeague.

Απώλεσε το πλεονέκτημα της έδρας του ο Ολυμπιακός, που έβαλε… τρικλοποδιά στον εαυτό του. Πέταξε στο καλάθι των αχρήστων την εκρηκτική πρώτη περίοδο που πραγματοποίησε, πλήρωσε το «παγωμένο» ξεκίνημα στο τελευταίο μέρος και είδε τη Φενέρ να επικρατεί με 82-78 στο game 2 των playoffs.

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε τρομερό τελευταίο εξάλεπτο, σταμάτησε στους 18 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να πρέπει πλέον να πάρουν τουλάχιστον μία νίκη στην Τουρκία, για να αποκτήσουν και πάλι το πλεονέκτημα, στο δρόμο για το Final-4 της EuroLeague.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να βρουν απάντηση στους Μότλεϊ (15π.), Χέις-Ντέιβις (16π.) και Έντουαρντς (16π.), οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε που εκεί που άφησε τα πράγματα την τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες. Το ίδιο και ο Κάνααν. Μία εύστοχη βολή του Τζεκίρι ήταν αρκετή για να… πυροδοτήσει την «ερυθρόλευκη» έκρηξη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Ο «Ησαΐας» ξεκίνησε και πάλι το μοναδικό χορό των τριπόντων του (2/2), για να σπρώξει τους γηπεδούχους σε σερί 10-0, που θα τους έδινε «αέρα» εννέα πόντων ήδη στα πρώτα 2,5 λεπτά (10-1).  Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πιερ, μείωσαν στους έξι (14-8 στο 6’), αλλά δεν στάθηκαν ικανοί να σταματήσουν τη φόρα του Ολυμπιακού.

Ο Βεζένκοφ έστειλε αρχικά για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τέσσερις δικούς του πόντους (18-8 στο 8’), ενώ ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου, για να γράψει το 24-10!

Η Φενέρ πάλευε να επιστρέψει και τελικά τα κατάφερε, ύστερα από ένα σερί 5-0 που έτρεξε για να μειώσει την απόσταση στους 6 (31-25 στο 17’). Το καλάθι και φάουλ του Πίτερς δεν την πτόησε και 2’27’’ πριν την ανάπαυλα, έφτασε ακόμα και στο -4 (34-30).

Οι Πειραιώτες παραχωρούσαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (9) και σε συνδυασμό με το μπλοκάρισμά τους επιθετικά, είδαν τα «καναρίνια» να μετατρέπουν το +14 της πρώτης περιόδου, σε +3 στο ημίχρονο (37-34).

Παπανικολάου και Φαλ ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 7 (41-34 στο 22’), αλλά ο Κάρσεν Ένουαρτνς με πέντε διαδοχικούς δικούς του πόντους μείωσε στο καλάθι (43-41 στο 24’) και πλέον το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Βεζένκοφ με τέσσερις πόντους επανέφερε τον Ολυμπιακό σε ασφαλές επίπεδο (51-43), ωστόσο η τουρκική ομάδα είχε και πάλι απάντηση. Με 6-0 γύρισε εκ νέου σε απόσταση καλαθιού (51-49 στο 29’) και δεν έλεγε να το βάλει κάτω.

Η Φενέρ με σερί 5-0 στο πρώτο λεπτό του τελευταίο δεκαλέπτου, επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 56-56, για να περάσει μάλιστα μπροστά 8’ πριν το φινάλε (56-59). Έφτασε ακόμα και στο +5 (58-63), εκμεταλλευόμενη πλήρως την αστοχία των «ερυθρολεύκων», αλλά τότε ήρθε η ώρα να… ξυπνήσει το θηρίο. Ο MVP της φετινής EuroLeague, Σάσα Βεζένκοφ, ευστόχησε σε τρεις βολές, για να δώσει τη σκυτάλη στον ΜακΚίσικ, που με τρίποντο και γκολ-φάουλ, υπέγραψε το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα 5’31’’ για το τέλος (67-63).

Το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν πραγματικό θρίλερ, η τουρκική ομάδα δεν παραιτούνταν, αλλά ούτε και ο Ολυμπιακός. Ο Σλούκας είχε βάλει το… καλό του κουστούμι στο πιο κρίσιμο ματς, ευστόχησε για τρεις, πέτυχε γκολ-φάουλ και έδωσε και πάλι αέρα πέντε πόντων (73-68 στο 36’). Στα 2’55’’ για το τέλος ο Πιερ μείωνε στον πόντο (74-73), με τον Μότλεϊ να δίνει ξανά προβάδισμα στη Φενέρ (2’13’’, 74-75).

Όλα ήταν στην κόψη του ξυραφιού, όμως όταν η μπάλα έκαιγε στο τελευταίο 1,5 λεπτό, Μότλεϊ και Γκούντουριτς ήταν εύστοχοι και δεν έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες να ανατρέψουν τα δεδομένα. Το λέι-απ του Ντόρσεϊ σφράγισε τελικά τη νίκη της Φενέρ με 82-78, «σπάζοντας» το πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού.