Ολυμπιακός - Ερ. Αστέρας 86-90: Όταν «ξύπνησε» ήταν αργά... (video)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς μετά το... κάζο από την Βιλερμπάν, ηττήθηκε και στο ΣΕΦ από τον Ερυθρό Αστέρα με 86-90, παίζοντας κακό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δείχνει να βρίσκεται σε άσχημο «φεγγάρι»...
«Κακή» ήττα για τον Ολυμπιακό στην έδρα του, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας του φοβερού Λούκα Βιλντόζα (22 πόντοι, 8 ασίστ), πραγματοποίησε εξαιρετικό 2ο ημίχρονο, άντεξε στο τέλος την πίεση και πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ, ανεβαίνοντας  στο 8-7. Έχασαν κι' άλλο έδαφος «ερυθρόλευκοι» (9-6), που στο τέλος είχαν την ευκαιρία να... κλέψουν τη νίκη, όμως το τρίποντο του Σλούκα με το σκορ στο 84-86 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, βρήκε σίδερο...

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, μπαίνοντας «ζεστός» στα πρώτα λεπτά, καθώς βρήκε 3 εύστοχα τρίποντα από τους Παπανικολάου, Μπολομπόι και Κάνααν για να προηγηθεί με +6 (11-5 στο 4'). Οι φιλοξενούμενοι όμως με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να σκοράρει δύο φορές πίσω από τα 6,75 και στη συνέχεια να φτάνει γρήγορα στους 8 πόντους, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 16-4 και να ανατρέψουν τα δεδομένα, για δικό τους αυτή τη φορά +6 (15-21 στο 9')! Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αφυπνίστηκαν άμεσα και με 5 συνεχόμενους πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και συνολικό σερί 9-0 μέχρι το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ανέκτησαν το προβάδισμα (24-21 στο 11').
Οι αλλαγές του κόουτς Μπαρτζώκα έφεραν επιπρόσθετη ενέργεια, κυρίως στην άμυνα και με τους ΜακΚίσικ, Μπλακ και Σλούκα να μπαίνουν στην... εξίσωση και επιθετικά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +8 (36-28 στο 15'). Στη συνέχεια μάλιστα, παρά το time out του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά και σε διψήφιο προβάδισμα (42-30 στο 18'), χάρη σε 3 συνεχόμενα τρίποντα από τον Κώστα Σλούκα! Ο Ερυθρός Αστέρας όμως κατάφερε να αντιδράσει πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο και με σερί 8-0 να ρίξει τη διαφορά στους 3 (44-41 στο 20').
Στην επανάληψη η ένταση αυξήθηκε κατακόρυφα, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει φάσεις στο «ζωγραφιστό» με τον Φαλ που πέρασε στο παιχνίδι και τους Σέρβους μένουν κοντά στο σκορ χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Βιλντόζα. Οι «ερυθρόλευκοι» του... Πειραιά όμως μέσα από πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα με τον αρχηγό, Κώστα Παπανικολάου για να «αποσπαστούν» στο +8 (59-51 στο 26'). Οι Σέρβοι όμως δεν... έλεγαν να το βάλουν κάτω και κατάφεραν να «βραχυκυκλώσουν» την επίθεση του Ολυμπιακού, παίρνοντας μετά από ώρα το προβάδισμα (60-61 στο 29').

Δεν έμειναν όμως εκεί, καθώς μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με +6 (62-68 στο 31'), χάρη σε τρίποντο του Ντόμπριτς στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και στη συνέχεια με νέο τρίποντο του Σέρβου γκαρντ να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (63-73 στο 33'). Με 5 πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη που για ακόμη μια φορά άφησε την... ψυχή του στο παρκέ, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο 5λεπτο με τη διαφορά στο +6 (72-78) υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο εξαιρετικός Μπλακ μείωσε κι' άλλο από τη γραμμή, αλλά ο Βιλντόζα συνέχισε το «βιολί του», σκοράροντας από μακριά και φτάνοντας τους 16 πόντους για το +7 του Ερυθρού (75-82, 3'34'' πριν το τέλος).
Το ματς πλέον κρεμόταν σε μια... κλωστή, με τον Βεζένκοφ με δυναμικό μπάσιμο να το φέρνει σε απόσταση ενός σουτ (79-82 στο 38'') και το ΣΕΦ να «παίρνει φωτιά»! Ο Λαρεντζάκης μάλιστα με «μεγάλο» τρίποντο μείωσε και στους 2 (82-84, σχεδόν 1 λεπτό πριν το φινάλε). Η άμυνα του Ολυμπιακού κόλλησε και... ξέχασε τον Ντόμπριτς, που σκόραρε ξανά για το +4, όμως ο Μπλακ ήταν «άχαστος» από τη γραμμή. Με το σκορ στο 84-86 υπέρ του Αστέρα, ο Ολυμπιακός είχε την επαναφορά με 15 δευτερόλεπτα στο ρολόι, και την ευκαιρία να κερδίσει το ματς, αλλά ο Σλούκας αστόχησε για τρεις και ο Βιλντόζα με 2/2 βολές έφερε την ομάδα του ξανά στο +4. Με ελάχιστα δευτερόλεπτα πλέον να απομένουν, το εύστοχο δίποντο του Σλούκα δεν άλλαξε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90