Ελλάδα – Εσθονία 86-61: Εύκολα το 3Χ3 η Εθνική!

Δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα η Ελλάδα, που έφτασε άνετα στη νίκη απέναντι στην Εσθονία στη Ρόδο, επικρατώντας με 86-61. Διατήρησε έτσι το αήττητο στα προκριματικά του Eurobasket Γυναικών, σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στον 7ο όμιλο.

Εύκολο αποδείχθηκε το βράδυ για την Εθνική μας ομάδα, η οποία νίκησε εύκολα την Εσθονία με 86-61 στη Ρόδο. Πραγματοποίησε έτσι την τρίτη της νίκη στον 7ο όμιλο για τα προκριματικά του Eurobasket Γυναικών το 2023, διατηρώντας ταυτόχρονα και το αήττητο. Σπουδαία εμφάνιση από την Σπανού και την Φασούλα, οι οποίες σημείωσαν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, «τρέχοντας» ένα σερί 8-0 στα πρώτα 2,5 λεπτά. Οι Εσθονές δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο το ρυθμό της Εθνικής μας ομάδας, η οποία μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους στο 7’ (23-4), ενώ στο 10’ ήταν μπροστά με 27-15.

Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στο παιχνίδι προσωρινά, μειώνοντας τη διαφορά στους 6 στο 14’, κάνοντας το σκορ 30-24. Από εκεί και πέρα, όμως, οι Ελληνίδες ανέβηκαν και διεύρυναν για ακόμα μία φορά το προβάδισμά τους, φτάνοντας να επικρατούν στο ημίχρονο με 44-30.

Η επανέναρξη του αγώνα είχε παρόμοια εικόνα, με την Ελλάδα να κάνει διαχείριση της κατάστασης και να φτάνει στο 30’ στο 66-50. Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει δραματικά τα πράγματα, με τη διαφορά μάλιστα να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και έτσι η Εθνική μας ομάδα έφτασε στην τρίτη της νίκη, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 86-61, διατηρώντας το αήττητο και την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο.