Ολυμπιακός - Βαλένθια 82-83: «Αυτοκτονία» και ήττα... πισωγύρισμα (video)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 82-83, σε ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν στη μεγαλύτερη διάρκειά του, όμως στο τέλος οι Ισπανοί επέστρεψαν από το -16 της τρίτης περιόδου και από το -10, έξι λεπτά πριν το τέλος και πήραν ένα μεγάλο διπλό ανεβαίνοντας στο 3-3, ρίχνοντας τον Ολυμπιακό στο 4-2. Μοιραίος ο Σλούκας στο φινάλε με άστοχες βολές και την τελευταία επίθεση...
Την 2η συνεχόμενη ήττα του στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς μετά την Μονακό, η Βαλένθια αυτή τη φορά ήταν που κατάφερε τη μεγάλη νίκη, μετά από ανατροπή κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Οι Ισπανοί έτρεξαν στα τελευταία 6'28'', ένα επι μέρους 5-16 και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ολυμπιακού στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων, για να φτάσουν στη νίκη με 82-83. Στην τελευταία φάση ο Σλούκας πήρε το σουτ και αστόχησε, ο Πίτερς πήγε για το buzzer-beater φόλοου, όμως ο Τζέιμς Γουέμπ τον «έκοψε» ψηλά, σε μια φάση που ξεσήκωσε μεγάλες διαμαρτυρίες στο ΣΕΦ, για να κρίνει ουσιαστικά τον αγώνα. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, αλλά και το κομβικό λάθος στο τέλος, όπου έκανε φάουλ στον Τζόουνς σε προσπάθεια για τρίποντο, φέρνοντας τη Βαλένθια μπροστά στο σκορ, στιγμές πριν το φινάλε...

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με 2 τρίποντα από Βεζένκοφ και Ουόκαπ προηγήθηκε γρήγορα με 8-3. Η εξαιρετική άμυνα επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να τρέξουν, χτυπώντας τη Βαλένθια στο ανοιχτό γήπεδο, κυρίως σε καταστάσεις δευτερεύοντος αιφνιδιασμού. Με τον Βεζένκοφ να είναι εξαιρετικός, φτάνοντας τους 10 πόντους με 4 ασίστ, πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα καλό προβάδισμα, κοντά στους 10 πόντους (26-16 στο 9'), έχοντας επιβάλλει το ρυθμό τους στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας

Όσο παιρνούσε η ώρα μάλιστα, ο Ολυμπιακός έπαιζε όλο και καλύτερα, με εξαιρετικά ποσοστά τόσο στα δίποντα (άνω του 70%), όσο και στα τρίποντα (άνω του 60%), και έφτασε να κλείσει το ημίχρονο στο +13 (47-34), μετά από μια εξαιρετική συνεργασία Κώστα Σλούκα και Σάσα Βεζένκοφ
Οι Ισπανοί όμως δεν τα παράτησαν και με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 53-37 του 22' σε 53-47 στο 24', με τον Ντούμπλιεβιτς να είναι καθοριστικός σε αυτό το διάστημα, αναηκάζοντας τον έξαλλο Μπαρτζώκα να καλέσει time-out! Ο αρχηγός όμως, Κώστας Παπανικολάου δήλωσε «παρών» στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα και με δύο δικά του τρίποντα και 3 συνολικά μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, επανέφερε τις διψήφιες διαφορές για τους «ερυθρόλευκους» (69-56 στο 30'). Ο «Παπ» μάλιστα έφτασε και σε μια ιστορική κορυφή, καθώς έγινε ο 1ος παίκτης στην ιστορία της EuroLeague, με πάνω από 2000 πόντους, 1000 ριμπάουντ, 400 ασίστ, 300 τρίποντα, 200 κλεψίματα και 100 τάπες

Οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στον Ολυμπιακό, ρίχνοντας και πάλι τη διαφορά στους 5 (79-74 στο 38'), με καλάθι του Ντούμπλιεβιτς και στη συνέχεια στους 3 (80-77) με μεγάλο τρίποντο του Κρις Τζόουνς. Στη συνέχεια, η Βαλένθια μείωσε στον πόντο (80-79) με καλάθι του Τζέιμς Γουέμπ, τρέχοντας ένα επιμέρους 3-12 στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Βεζένκοφ έβγαλε μεγάλη άμυνα, με κλέψιμο πάνω στον Κρις Τζόουνς 27'' πριν το φινάλε, ο Σλούκας ευστόχησε σε 1/2 βολές και η Βαλένθια είχε τη μπάλα και την τύχη του αγώνα στα χέρια της, με 13,5'' για το τέλος.

Ο Τζόουνς κέρδισε το φάουλ από τον Φαλ με το σκορ στο 81-79, 11'' πριν το τέλος και επίσης με 1/2 βολές μείωσε στον πόντο. Στην απέναντι πλευρά ο Σλούκας έβαλε και πάλι μόνο μία βολή, ο Βεζένκοφ έκανε το φάουλ πάνω σε τρίποντο στον Τζόουνς στα 4'' και ο Αμερικανός με 3/3 βολές έβαλε τη Βαλένθια σε θέση οδηγού (82-83) για 1η φορά στον αγώνα! Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σλούκας έκανε airball, ο Πίτερς πήρε το ριμπάουντ, αλλά κόπηκε ψηλά από τον Γουέμπ, ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του μέσα στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83