Premier League: Εκπληκτική νίκη της Λέστερ απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε… 40 δευτερόλεπτα και στοπ στο αήττητο σερί 29 αγώνων εκτός έδρας – επική ανατροπή της Γουλβς απέναντι στην Άστον Βίλα! (video)

Σε ένα εντυπωσιακό ματς ανάμεσα στην Λέστερ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι «αλεπούδες» επικράτησαν με 4-2 των «κόκκινων διαβόλων» και τους «έσπασαν» το εντυπωσιακό σερί των εκτός έδρας αναμετρήσεων! Φοβερό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης με τέσσερα γκολ μετά το 78ο λεπτό, και δύο σε λιγότερο από 60 δευτερόλεπτα! Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Μπέρνλι (2-0), ενώ η Γουλβς πραγματοποίησε μία απίστευτη ανατροπή σε 15 λεπτά, και πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Άστον Βίλα με 3-2!

Ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής σεζόν διεξήχθη ανάμεσα στην Λέστερ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Κινγκ Πάουερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αλλά στην συνέχεια να ακολουθεί ένα εκπληκτικό φινάλε.

Συγκεκριμένα, ο Μέισον Γκρίνγουντ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά οι «αλεπούδες» δεν επηρεάστηκαν από το γεγονός, πως εξακολουθούν να δέχονται γκολ, σε επτά συνεχόμενα ματς στην Premier League μετά την πρεμιέρα.

Ισοφάρισαν άμεσα με το πρώτο φετινό γκολ του Τίλεμανς, και το… πρώτο συνολικά, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, ύστερα από πέντε μήνες, και εν συνεχεία σε ένα ματς με εντυπωσιακό ρυθμό, αναζήτησαν την πρώτη τους νίκη, μετά από 50 ημέρες σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Πήραν το προβάδισμα στο 78ο λεπτό με τον Σογιουντσού, αλλά ο Μάρκους Ράσφορντ ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα, κρατώντας την ομάδα του «ζεστή» στην διεκδίκηση της νίκης, για… 40 δευτερόλεπτα!

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζέιμι Βάρντι σκόραρε και έκανε το 3-2, στα εναπομείναντα λεπτά ο Ντάκα "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του, και το τρίποντο των «αλεπούδων» σηματοδότησε την πρώτη φορά μετά το 1973 που κάνουν δύο διαδοχικές νίκες επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Την ίδια ώρα, ένα ακόμη εντυπωσιακό ματς διεξήχθη στο Βίλα Παρκ ανάμεσα στην Άστον Βίλα και την Γουλβς. Στο 132ο παιχνίδι της ιστορίας τους, οι δύο ομάδες παρουσίασαν εκπληκτικό θέαμα, με τους «Βίλανς» να προηγούνται χάρη στα γκολ των Ινγκς και Μακ Γκιν με 2-0 στο 80ο λεπτό, αλλά να καταλήγουν να... ηττώνται! Ισοφαρίστηκαν στο 89ο λεπτό σε 2-2 χάρη στο πρώτο γκολ του Κόαντι με τους «λύκους», μετά από έξι μήνες, και την 29η αγωνιστική της περσινής σεζόν, και η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 95', από τον Ρούμπεν Νέβες!

Κρατάει το γκολ του Ινγκς με τον Όλι Γουότκινς στο πλευρό του ο Ντιν Σμιθ, «αυτοκτόνησε» η Άστον Βίλα, με το τελικό 3-2 του «Βίλα Παρκ» να κάνει την εμφάνισή του, για πρώτη φορά στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, μακριά από το «Μολινό»!

Στα υπόλοιπα ματς, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Μπέρνλι, με 2-0, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, δίχως να δεχθεί τέρμα από τους φιλοξενούμενους για 5η σερί χρονιά.

Ταυτόχρονα, η Σαουθάμπτον πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Λιντς με 1-0, με τον σκόρερ Μπρόχα να γίνεται ο νεότερος στην ιστορία της, με γκολ στο ντεμπούτο του, ενώ η Νόριτς διατήρησε και πάλι ανέπαφη την εστία της αλλά «κόλλησε» στο 0-0 με την Μπράιτον, για δεύτερο διαδοχικό ματς!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/10)

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5 (9’ Μανέ, 37’,52΄, 90+1’ Φιρμίνο, 54΄ Σαλάχ)

Άστον Βίλα – Γουλβς 2-3 (48' Ινγκς, 68' ΜακΓκιν - 80' Σάις, 85' Κόαντι, 90+5' Νέβες)

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31' Τίλεμανς, 78' Σογιουντσού, 83' Βάρντι, 90+1' Ντάκα - 19' Γκρίνγουντ, 82' Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 2-0 (12’ Μπερνάρντο Σίλβα, 70' Ντε Μπρόινε)

Νόριτς – Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον – Λιντς 1-0 (53’ Μπρόχα)