NBA Finals: Απίστευτα και ιστορικά ρεκόρ από τον απελπιστικά μόνο Αντετοκούνμπο

Φοβερά και τρομερά ρεκόρ από τον Αντετοκούνμπο στον 2ο τελικό με τους Phoenix Suns.

Σχετικά Άρθρα

Είναι κάποιες φορές που οι αλήθειες των αριθμών είναι τρομακτικές. Όσο τρομακτικός αλλά και απελπιστικά μόνος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον 2ο τελικό του ΝΒΑ με τους Phoenix Suns, όπου οι Bucks γνώρισαν ξανά την ήττα με 118-108. Ιδού τα φοβερά και τρομερά κατορθώματά του...

• Με 42 πόντους και 12 ριμπάουντ έγινε ο 1ος παίκτης στην ιστορία των Bucks σε τελικούς με +40 πόντους και +10 ριμπάουντ
  • Έβαλε το όνομά του δίπλα σε αυτά των Shaquille O'Neal, Hakeem Olajuwon, Elgin Baylor και Kareem Abdul Jabar με τουλάχιστον 10 αγώνες στην ίδια σεζόν πλέι-οφ με τουλάχιστον 30 πόντους και 10 ριμπάουντ
  • Στην 3η περίοδο του 2ου τελικού σημείωσε 20 πόντους που είναι η κορυφαία επίδοση από το 1993 και μετά ξεπερνώντας τους LeBron James και Kobe Bryant που είχαν βάλει 19 πόντους σε μία περίοδο τελικού.
  • Η παραπάνω επίδοση μπαίνει στο πάνθεον των κορυφαίων τον προηγούμενο μισό αιώνα αφού 20+ πόντους σε μία περίοδο τελικού είχαν σημειώσει οι Michael Jordan (1993), Joe Dumars (1989) και Isaiah Thomas (1988, 1990)
  • Σημειώστε ότι στον 2ο τελικό ο Αντετοκούνμπο είχε 42 πόντους με 15/22 σουτ εντός πεδιάς (68% ευστοχία) ενώ οι υπόλοιποι Bucks 66 πόντους με 27/71 σουτ (38%).
  • Το ακόμη πιο χαρακτηριστικό του πόσο διαφορετικοί είναι οι Bucks με ή χωρίς τον Greek Freak είναι ότι μετά τους δύο πρώτους τελικούς με αυτόν στο παρκέ για 75 λεπτά προηγούνται με +4 πόντους διαφορά, χωρίς αυτόν στο παρκέ για 21 λεπτά χάνουν με -27 πόντους διαφορά!

Έκανε όλα τα παραπάνω, προσπάθησε να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του με ξεχωριστό τρόπο σε ένα τάιμ-άουτ αλλά δεν ήταν αρκετό...