Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-3: Μονόλογος για τους «μπλαουγκράνα» που μετέτρεψαν το ντέρμπι σε… πάρτι (video)

Καταιγιστική και… ασταμάτητη εμφανίστηκε η Μπαρτσελόνα στο Μετροπολιτάνο και «διέλυσε» την Ατλέτικο Μαδρίτης, μέσα στη έδρα της (3-0, 17/03). Γκολ ξανά για τον Φέλιξ απέναντι στην ομάδα που… ανήκει.

Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμη από την Ατλέτικο Μαδρίτης και την υπέταξε εντός έδρας με μία εμφατική «τριάρα» (3-0, 17/03), για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Οι Λεβαντόφσκι και Φέλιξ συνεργάστηκαν υποδειγματικά στο 38ο λεπτό για το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα. Ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ένα υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0. Γκολ ξανά απέναντι στην Ατλέτικο, όπως και στον πρώτο γύρο.

Στο 42ο λεπτό ο Τσάβι αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και οδηγήθηκε στις κερκίδες για να παρακολουθήσει το παιχνίδι.

Από δημιουργός ο Λεβαντόφσκι έγινε σκόρερ. Στο 47’ ο Ραφίνια πάσαρε στον Πολωνό και αυτός με άνεση έκανε το 2-0.

Φοβερή απόκρουση του Τερ Στέγκεν στο 53ο λεπτό λέγοντας εμφατικό «όχι» σε σουτ του Μάρκος Γιορέντε.

Η «γιορτή» ολοκληρώθηκε στο 65ο λεπτό όταν ο Λόπες με μία «αρχοντική” κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Με 10 ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Ατλέτικο, μετά την κόκκινη κάρτα του Μολίνα στο 90+2'.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ν. Σιμεόνε): Όμπλακ, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Σάβιτς, Μπάριος, Μολίνα, Γιορέντε, Ντε Πολ, Λίνο, Μοράτα, Ρικέλμε

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Φορτ, Ρομπέρτο, Κρίστενσεν, Γκιντογάν, Ραφίνια, Λεβαντόβσκι, Φέλιξ