Ιαπωνία – Βιετνάμ 4-2: «Καθάρισε» ο Μιναμίνο για την πρεμιέρα με το… δεξί στο Ασιατικό Κύπελλο Εθνών!

Με δύο γκολ και μία ασίστ, ο Μιναμίνο οδήγησε την Ιαπωνία σε νικηφόρα πρεμιέρα στο Ασιατικό Κύπελλο Εθνών, επικρατώντας του Βιετνάμ με 4-2.

Σε ένα ημίχρονο έγιναν σχεδόν τα… πάντα. Πέντε γκολ και δύο ανατροπές του σκορ, μα στο φινάλε, εκείνη που χαμογέλασε ήταν η Ιαπωνία. Κέρδισε με 4-2 το Βιετνάμ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μιναμίνο, εκκινώντας με το «δεξί» την παρουσία της στο Ασιατικό Κύπελλο Εθνών του Κατάρ, σε όμιλο όπου βρίσκονται επίσης Ινδονησία και Ιράκ.

Ο άσος της Μονακό άνοιξε το σκορ στο 11’, ενώ ο Ενγκουγιέν ισοφάρισε μόλις πέντε λεπτά αργότερα σε 1-1. Μάλιστα, το Βιετνάμ στο 33’ πέρασε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Φαμ, αλλά τα χαμόγελα κράτησαν για πολύ λίγο.

Ο Μιναμίνο φρόντισε προσωπικά για αυτό, αφού πρώτα έκανε ο ίδιος το 2-2 στο 45’ και έπειτα μοίρασε στον Νακαμούρα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, για το 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ιαπωνία έκανε περισσότερο διαχείριση, ενώ ο Ουέντα διαμόρφωσε στο 85’ το τελικό 4-2.