Europa League: Ο Γκριφό «υπέγραψε» με χατ-τρικ την ανατροπή της Φράιμπουργκ! (video)

Η Φράιμπουργκ αγχώθηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα της Μπάτσκα Τόπολα, αλλά έπειτα ο Γκριφό «καθάρισε», ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το τελικό 3-1. Δείτε όλα όσα συνέβησαν στα ματς των 19:45 στο Europa League.

Η Μπάτσκα Τόπολα έβαλε δύσκολα στη Φράιμπουργκ, αλλά μόλις για ένα ημίχρονο. Η γερμανική ομάδα βρέθηκε πίσω το σκορ, αλλά στο δεύτερο μέρος έφτασε σε τρία γκολ, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-1, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Έτσι, το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ έφτασε στους έξι πόντους, στον πρώτο όμιλο όπου βρίσκεται και ο Ολυμπιακός. Μετά και την τεράστια νίκη των «ερυθρολεύκων» με 2-1 στο Γ. Καραϊσκάκης (26/10) απέναντι στη Γουέστ Χαμ, η Φράιμπουργκ ισοβαθμεί με τα «σφυριά» στην κορυφή, με τους Πειραιώτες να ακολουθούν με 4.

Ο Πέτροβιτς έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 13’, με την απάντηση από την πλευρά των Γερμανών να αργεί να έρθει.

Όχι όμως και η… ανατροπή! Ο Γκριφό έφερε το ματς σε ισορροπία από το σημείο του πέναλτι στο 49ο λεπτό, για να γράψει το 1-2 στο 59’. Ο 30χρονος Ιταλός διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 73’, πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα ματς του
Europa League των 19:45:

Άρης Λεμεσού – Μπέτις 0-1 (75' Πέρες)

Μαρσέιγ – ΑΕΚ 3-1 (27' Βιτίνια, 60' Χάριτ (πεν.), 69' Βερετού (πεν.) - 53' Πινέδα)

Μόλντε – Χάκεν 5-1 (6' Γκουλμπραντσεν, 27', 55' Έικρεμ, 30' Μπρέιβικ, 90+3' Μπιορνμπακ - 21' Σόνκο)

Μπάτσκα Τόπολα – Φράιμπουργκ 1-3 (13' Πέτροβιτς - 49', 59', 73' Γκριφό)

Ολυμπιακός – Γουέστ Χαμ 2-1 (33' Φορτούνης, 45+1' Ροντινέι - 87' Πακετά)

Ρακόφ – Σπόρτινγκ 1-1 (79' Πιασέφσκι - 14' Κόατες)

Σπάρτα Πράγας – Ρέιντζερς 0-0

Στουρμ Γκρατς – Αταλάντα 2-2 (13' Πρας, 80' Χόρβατ (πεν.) - 34', 45+7' Μούριελ (πεν.))