Κροατία – Τουρκία 0-1: Ο Γιλμάζ την… εκτόξευσε στην κορυφή του ομίλου

Η Τουρκία ξάφνιασε την Ευρώπη με μία εντυπωσιακή εμφάνιση και με τον Γιλμάζ να της χαρίζει τρεις ανέλπιστους πόντους στην έδρα της Κροατίας (1-0). Πρώτοι και καλύτεροι πλέον οι Τούρκοι αν και είναι με παιχνίδι περισσότερο.

Διπλό που θα θυμούνται για χρόνια πήραν οι Τούρκοι στην έδρα της Κροατίας χάρη στο «χρυσό» γκολ του Γιλμάζ.

Η 6η αγωνιστική των ομίλων για τα προκριματικά του EURO 2024 ανήκει εξ ολοκλήρου σε αυτούς.

Ο Γιλμάζ είχε από νωρίς «όρεξη» και εξαπέλυσε έναν… κεραυνό στο 2ο λεπτό και ανάγκασε τον Λιβάκοβιτς σε μία τρομερή απόκρουση.

Στο 30’ ο Γιλμάζ χτύπησε ξανά, αλλά αυτήν την φορά νίκησε τον Κροάτη τερματοφύλακα. Με μία έξοχη λόμπα έκανε το 1-0 κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Αγκούν στο 84ο λεπτό μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα. Το σουτ όμως που επιχείρησε δεν ήταν το ιδανικό και νικήθηκε με σχετική άνεση.

Κροατία (Ζ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Μπάρισιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς, Πάσαλιτς, Μούσα, Μπρέκαλο

Τουρκία (Β. Μοντέλα): Τσακίρ, Οζακακάρ, Μπαρντακτσί, Ακγιαντίν, Καντίογλου, Γιουκσέκ, Ακτούρογλου, Όζκαν, Τσαλχάνογλου, Καχβέτσι, Γιλμάζ