Σερβία – Ουγγαρία 1-2: Οι φιλοξενούμενοι διόρθωσαν το λάθος τους, επανήλθαν και ταπείνωσαν την οικοδέσποινα

Βλάχοβιτς και Σζομποσλάι ήρθαν αντιμέτωποι με τις εθνικές τους ομάδες την Πέμπτη (08/09) στην συνέχεια των προκριματικών του Euro 2024.

Σερβία vs Ουγγαρία, Βλάχοβιτς vs Σζομποσλάι. Γρήγορες και αλεπάλληλες εναλλαγές, αρμονικός ρυθμός, δυναμικό ματς. Χάρμα οφθαλμών!

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο τα αίματα είχαν ανάψει. Η Ουγγαρία εξ αρχής έδειξε πως κάνει κουμάντο, αν και φιλοξενούμενη, όμως γρήγορα ήρθε το λάθος. Στο 10ο λεπτό, ο άτυχος Ατίλα Σαλάι έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του πάσα που προοριζόταν σε αντίπαλο παίκτη.

Ανασυστάθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και στο 34’ ο Βάργκα ήταν αποδέκτης της όμορφης πάσας του Σαλάι και σκόραρε μέσα από τη περιοχή. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 36’, ο Λανγκ βρήκε τον Όρμπαν, ο οποίος μπροστά από ένα άδειο τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα μέσα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πάνω κάτω στους ίδιους ρυθμούς. Παρόλο που η Σερβία είχε μεγαλύτερη κατοχή και μια εξαιρετική ευκαιρία στο 92’, δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, το οποίο κατέληξε 2-1.

Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίλος Βέλκοβιτς, Νεμάνια Γκούντελι, Στραχίνια Πάβλοβιτς, Νεμάνια Ράντονιτς (46’ Άντρια Ζίβκοβιτς), Νεμάνια Μακσίμοβιτς (66’ Νίκολα Μιλένκοβιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φίλιπ Κόστιτς (46’ Φίλιπ Μλαντένοβιτς), Ντούσαν Τάντιτς (86’ Ιβάν Ίλιτς), Ντούσαν Βλάχοβιτς (87’ Λούκα Γιόβιτς), Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Ντένες Ντιμπούς, Άνταμ Λανγκ, Ατίλα Σαλάι, Βίλι Όρμπαν, Λοΐκ Νεγκό, Άνταμ Νάγκι (77’ Μιχάλι Κάτα), Κάλουμ Στάιλς, Μιλός Κέρκεζ (70’ Γκάμπορ Σαλάι), Ντόμινικ Σζομποσλάι, Ρόλαντ Σάλαϊ (96’ Κέβιν Τσόμποτ), Μπαρνάμπας Βάργκα (77’ Μάρτιν Άνταμ)