Αυστραλία – Νιγηρία 2-3: Νίκη πρωτιάς με ανατροπή (video)

Η Νιγηρία μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να επικρατήσει με 3-2 της Αυστραλίας. Το αποτέλεσμα αυτό βάζει «φωτιά» στον όμιλο, φέρνει την αφρικανική χώρα στην κορυφή του ομίλου και τους διοργανωτές σε… δύσκολη θέση.

Περισσότεροι από 50.000 οπαδοί βρέθηκαν στο στάδιο του Μπρίσμπεϊν για να υποστηρίξουν την Αυστραλία, ωστόσο η Νιγηρία την κέρδισε μέσα στο σπίτι της με ανατροπή (3-2) και ανέβηκε στην 1η θέση του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η Βαν Έγκμοντ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως η αφρικανική χώρα ισοφάρισε πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με την Κάνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Νιγηρία πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Βρήκε δίκτυα με την Οχάλε στο 65’ και την Ουσουάλα στο 72’, η οποία πέρασε λίγο νωρίτερα ως αλλαγή και πανηγύρισε έξαλλα.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Αυστραλία ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με την Κένεντι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.