Καναδάς – Ιρλανδία 2-1: Ανατροπή διά… ποδός Λεόν και ένα «βήμα» πιο κοντά στην πρόκριση

Ο Καναδάς ολοκλήρωσε την ανατροπή με σκόρερ την Λεόν και πήρε τελικά την νίκη με 2-1 απέναντι στην Ιρλανδία.

Σημείωσε την πρώτη του νίκη ο Καναδάς στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών και με ανατροπή μάλιστα, απέναντι στην Ιρλανδία που ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Ξεκίνησαν δυνατά οι Ιρλανδές στην αναμέτρηση και πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με σκόρερ την αρχηγό ΜακΚέιμπ. Ιστορικό γκολ καθώς είναι το «παρθενικό» της Ιρλανδίας σε Μουντιάλ Γυναικών.

Ο Καναδάς ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου με αυτογκόλ της Κόνολι για το 1-1.

Την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε στο 54ο λεπτό η Λεόν κάνοντας το 2-1 χαρίζοντας το τρίποντο στην χώρα της φτάνοντας αισίως τους 4 βαθμούς.