Ολλανδία - Πορτογαλία 1-0: Ιδανική η πρεμιέρα των «οράνιε» στο Παγκόσμιο Κύπελλο! (video)

Οι Ολλανδές ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο στο Μουντιάλ γυναικών 2023 (23/7), επικρατώντας με 1-0 κόντρα στην Πορτογαλία

Με νίκη άρχισε η πορεία των «οράνιε» στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, σε αντίθεση με τις Πορτογαλίδες που συνδύασαν με ήττα την παρθενική τους παρουσία στη διοργάνωση.

Η Βαν ντερ Γκραγκτ ήταν η μοναδική σκόρερ της αναμέτρησης, δίνοντας στην ομάδα της ένα γρήγορο προβάδισμα, 13 λεπτά μετά τη σέντρα του αγώνα.

Η Πορτογαλία δεν είχε καταφέρει καθόλου να βρει ρυθμό στο ματς με αποτέλεσμα να αφήνει χώρους για τις αντιπάλους, οι οποίες είχαν ακόμα έξι τελικές προσπάθειες χωρίς όμως να βρουν στόχο.

Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες της Ιβηρικής χερσονήσου φάνηκε πως «ξύπνησαν», ωστόσο δεν μπόρεσαν να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης και ηττήθηκαν τελικά με 0-1 από τις Ολλανδές.