Ουιντάντ - Αλ Χιλάλ 1-1 (πεν. 4-5): «Κλείδωσε» το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

Η Αλ Χιλάλ στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, με επεισοδιακό τρόπο!
Χρειάστηκε ένα γκολ στο 90+4', 120 αγωνιστικά λεπτά και να αγωνιστεί στα 16 από αυτά με παίκτη λιγότερο, αλλά εν τέλει, η Αλ Χιλάλ βρήκε τον τρόπο, ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Ουιντάντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Αντίπαλός της εκεί, η Φλαμένγκο με «φόντο» την παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης, όπου κρίνεται εξαιρετικά πιθανό, να αντιμετωπίσει την κάτοχο του Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Μαροκινοί «άνοιξαν» το σκορ με τον Ελ Αμλούντ στο 52', αλλά οι Σαουδάραβες ισοφάρισαν από την «άσπρη βούλα» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4') με τον Κανό, στέλνοντας το ματς στην παράταση, η οποία «κύλησε» δίχως γκολ.

Οι... διαφορές των δύο ομάδων κρίθηκαν στα πέναλτι, όπου το πρώτο πέναλτι της Ουιντάντ «χάθηκε» από τον Ατιγιάτ Αλάχ και κόστισε στην ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, μιας και οι πέντε παίκτες της Αλ Χιλάλ που κλήθηκαν να εκτελέσουν, δεν λάθεψαν, διαμορφώνοντας το τελικό 5-4, στη σχετική διαδικασία.