La Liga: Πήρε τη νίκη στο τέλος η Βιγιαρεάλ - «Χορταστική» ισοπαλία στο Εσπανιόλ-Έλτσε (video)

Πλούσιο θέαμα ανάμεσα σε Εσπανιόλ και Έλτσε που ήρθαν ισόπαλες με 2-2, ενώ η Βιγιαρεάλ κατάφερε να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις, επικρατώντας με 2-1 της Αλμερία.

Αρκετά γκολ είχαν τα ματς της Κυριακής (23/10) για την 11η αγωνιστική της La Liga. Εσπανιόλ και Έλτσε μοιράστηκαν από ένα βαθμό με το 2-2, η Βιγιαρεάλ «έσωσε» τη νίκη στις καθυστερήσεις κάνοντας το 2-1 απέναντι στην Αλμερία, ενώ ισόπαλες με 1-1 ήρθαν επίσης και η Χιρόνα με την Οσασούνα.

Στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας, Εσπανιόλ και Έλτσε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στη Βαρκελώνη, παρά το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι.

Οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» το σκορ στο 11’ με μία πανέμορφη κεφαλιά του Μίγια. Ο Μπογιέ γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Ισπανός επιθετικός έκανε μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, πετυχαίνοντας έτσι το τρίτο του γκολ σε επτά ημέρες.

Η Εσπανιόλ δεν άργησε να απαντήσει. Στο 24’ ο Εσπόζιτο από αριστερά γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί που ο Πουάδο δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά για την ανατροπή και τελικά κατόρθωσαν να φτάσουν σε αυτή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 67’ o Χιλ έκανε το γύρισμα στον Μπρέθγουεϊτ, με τον Δανό να μην αστοχεί, κάνοντας το 2-1.

Η Έλτσε, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ύστερα από την εκτέλεση ενός μακρινού φάουλ στο 82’, ο Βερδού με πολύ δυνατό δεξί σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Λεκόμτ και έκανε το τελικό 2-2.

Εν συνεχεία, η Βιγιαρεάλ έκαμψε με δυσκολία την αντίσταση της Αλμερία στο γήπεδο της. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με το γκολ του Μελέρο στο 31’, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι γηπεδούχοι πίεσαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 56’ με τον Μπαένα, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε ένα λεπτό αργότερα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, η Βιγιάρεαλ κατάφερε να φύγει στο τέλος με τους τρεις βαθμούς, χάρη στο γκολ του Τζάκσον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, επικρατώντας με 2-1.

Στο έτερο απογευματινό ματς, η Χιρόνα υποδέχτηκε την Οσασούνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, αρχικά, με το γκολ του Μπαρία στο 38’, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση πριν το ημίχρονο με το γκολ Λόπεθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο 45λεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22/10

Ράγιο Βαγεκάνο - Κάντιθ 5-1 (44' Παλαθόν, 45+1 Α. Γκαρσία, 63' Λεζέν, 79' Καμέγιο, 82' Μπαγίου, 89' Λεζέν)

Βαγιαδολίδ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (16' Λεόν)

Βαλένθια - Μαγιόρκα 1-2 (52' Καβάνι, 66' Μουρίκι, 83' Λι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη 3-1 (5’ Μόντριτς, 79’ Βάθκεθ, 81’ Βαλβέρδε – 54’ Λαμέλα)