Bundesliga: Νικηφόρο πέρασμα από το Γκελζενκίρχεν και προσωρινά 3η η Χόφενχαϊμ (video)

Επιστροφή στις νίκες για τη Χόφενχαϊμ μετά από τρία άγονα ματς. Επικράτησε με σκορ 3-0 της Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν για την 10η αγωνιστική και βρίσκεται προσωρινά στην 3η θέση της Bundesliga.

Τα πέναλτι δεν ήταν η σπεσιαλιτέ της Χόφενχαϊμ, αλλά την Παρασκευή το βράδυ (14/10) στο Γκελζενκίρχεν έσπασε το ρόδι και μάλιστα εις διπλούν. Δύο άστοχα είχε ο Κράμαριτς φέτος, κόντρα στη Σάλκε ανέλαβε δράση ο Σκοβ (11’) και άνοιξε το δρόμο για την πρώτη επιτυχία μετά από τρεις άγονες αγωνιστικές. Ο Ρουτέρ ήταν κοντά στο 2-0 στο 24’, με τη Σάλκε να πετυχαίνει το δοκάρι (30’ Μογιέ).

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Νταμπούρ σκόραρε το 2-0. Ο Ισραηλινός είναι ο πρώτος σκόρερ φέτος για την ομάδα του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ με 4 γκολ.

Η Σάλκε πίεζε (νέο δοκάρι ο Μπίλτερ στο 56’), αλλά η Χόφενχαϊμ πετύχαινε τα γκολ. Νέο πέναλτι μετά από χέρι του Ούβεγιαν και ο Δανός εκτέλεσε ξανά από την «άσπρη βούλα» για το 3-0 (59’). Με τη συγκεκριμένη νίκη η Χόφενχαϊμ κατέχει την 3η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας (17 γκολ) και πλασάρεται προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Σάλκε συνέχισε τον κατήφορό της και γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα. Στουτγκάρδη και Μπόχουμ παίζουν μεταξύ τους, άρα αποφεύγει σίγουρα, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη 10η αγωνιστική, την τελευταία θέση του πίνακα.