Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-1: Ξανά γκολ ο Πινέδα, φέρνει το ματς στα ίσα ο Αϊτόρ με πέναλτι! (video)

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τον Ορμπελίν Πινέδα, αλλά ο Αϊτόρ ισοφάρισε στο 42ο λεπτό, κάνοντας το 1-1 (11/09) από την «άσπρη βούλα»!
Η «λύση» για την ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League, φάνηκε να έρχεται από τον Ορμπελίν Πινέδα, αλλά ο Αϊτόρ έφερε ξανά την ισορροπία στο ματς, μόλις έξι λεπτά αργότερα (42')!

Αρχικά, ο Μεξικανός μεσοεπιθετικός έγινε αποδέκτης μίας εξαιρετικής ασίστ στο 36' από τον Σέρχιο Αραούχο, έκανε το κοντρόλ εντός περιοχής και με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του, σκοράροντας για 2ο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος! Στον πανηγυρισμό του ξεκίνησε τις κλασικές του... τούμπες, κάτι για το οποίο τιμωρήθηκε τον διαιτητή της αναμέτρησης με κίτρινη κάρτα.

Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήρθε στο 42ο λεπτό, αφότου ο Χατζισαφί βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, μετά από κεφαλιά του Σπόραρ. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και έκανε το 1-1, για να φέρει ξανά το ματς στα ίσα!