Bundesliga: «Τριάρα» η Λειψία επί της Ντόρτμουντ στην επιστροφή του Ρόζε, τρίτο... σοκ σερί για την Μπάγερν Μονάχου! (video)

Τρίτη σερί ισοπαλία για την Μπάγερν Μονάχου στην Bundesliga, που «κόλλησε» στο 2-2 με τη Στουτγκάρδη (10/09) μέσω buzzer beater, την ώρα που η Λειψία έκανε «δώρο» στον Μάρκο Ρόζε, μία ηχηρή... τριάρα επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ (10/09, 3-0), στην πρώτη του επιστροφή ως αντίπαλος!

Η νίκη της Λειψίας επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ (3-0) και το νέο «στραβοπάτημα» της Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Στουτγκάρδη (2-2), ξεχώρισαν από τις μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (10/09) στην Bundesliga.

Από τη μία, οι Βαυαροί επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, με τη Φράιμπουργκ να έχει παιχνίδι λιγότερο βέβαια, ενώ από την άλλη, ο άρτι αφιχθείς στους «ταύρους», Μάρκο Ρόζε, φιλοδώρησε με μία... τριάρα τους Βεστφαλούς, μόλις τρεις μήνες μετά την απομάκρυνσή του από τον πάγκο τους!

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε δύο φορές το προβάδισμα κόντρα στη Στουτγκάρδη, αλλά σε καμία από τις δύο, δεν κατάφερε να το κρατήσει και υποχρεώθηκε στην τρίτη της συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα!

Στο 36ο λεπτό, ο Μάτις Τιλ έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του και έγινε ο νεαρότερος σκόρερ του συλλόγου στο γερμανικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Κώστα Μαυροπάνο να αγωνίζεται έως το 84', κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 57' με τον Φούχριχ και παρότι ο Μουσιάλα τρία λεπτά αργότερα (60') φάνηκε πως θα χαρίσει τη νίκη, δεν το έπραξε!

Ο Γκιρασί από την «άσπρη βούλα» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεν (90+2') έγραψε ως τελικό σκορ το 2-2, επιβεβαιώνοντας ένα τρίτο σερί κάζο για τους Βαυαρούς.

Στο έτερο σπουδαίο ματς, η Λειψία φιλοδώρισε με τρία γκολ την Μπορούσια Ντόρτμουντ, χαρίζοντας ένα ονειρεμένο ντεμπούτο στον Μάρκο Ρόζε, που υπέγραψε στον σύλλογο μόλις λίγες ημέρες πριν.

Ο 45χρονος Γερμανός τεχνικός αντιμετώπισε για πρώτη φορά ως αντίπαλος τους Βεστφαλούς, μετά την απομάκρυνσή του από τον πάγκο τους και σίγουρα δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο σενάριο, για να τους δείξει πως έκαναν λάθος, έστω κι αν ακόμη είναι πολύ νωρίς.

Ο Ορμπάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σομποσλάι. Ο Ούγγρος μέσος από δημιουργός έγινε εκτελεστής στο 45' σκοράροντας με εντωπωσιακό τρόπο για το 2-0, με τον Χαϊντάρα να διαμορφώνει το 3-0 ως τελικό σκορ στο 84ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα ματς των 16:30 (10/09), η Βόλφσμπουργκ πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0), την ώρα που η Χόφενχαϊμ έκανε... πάρτι κόντρα στη Μάιντς (4-1) για να «συγκατοικήσει» στην κορυφή με την Μπάγερν Μονάχου, την Μπορούσια Ντόρτμουντ και τη Φράιμπουργκ.

Τέλος, Χέρτα και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 2-2, με τις «ασπιρίνες» να... σώζουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 79' με τον Σικ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσμα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 09/09
Βέρντερ Βρέμης - Άουγκσμπουργκ 0-1 (63' Ντεμίροβιτς)

Σάββατο 10/09
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Βόλφσμπουργκ 0-1 (60' Λακρουά)
Λειψία - Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-0 (6' Ορμπάν, 45' Σομποσλάι, 84' Χαϊντάρα)
Μπάγερν Μονάχου - Στουτγκάρδη 2-2 (36' Τελ, 60' Μουσιάλα - 57' Φούχριχ, 90+2' Γκιρασί)
Χέρτα Βερολίνου - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-2 (56' Σερντάρ, 74' Ρίχτερ - 49' Ντεμιρμπάι, 79' Σικ)
Χόφενχαϊμ - Μάιντς 4-1 (53' Κράμαριτς, 69' Πρόμελ, 80' Νταμπούρ, 90+1' Καντεράμπεκ - 83' Κορ)
Σάλκε - Μπόχουμ (19:30)