La Liga: Συνεχίζει τις υψηλές «πτήσεις» η Βιγιαρεάλ, ξέσπασε με 5αρα η Βαλένθια! (video)

«Βροχή» έπεσαν τα γκολ το βράδυ της Κυριακής (4/9) στη La Liga με τη Βιγιαρεάλ να εδραιώνεται στην πρώτη τριάδα, επικρατώντας άνετα με 4-0 της Έλτσε και την Βαλένθια να «σκορπά στους 5 ανέμους» (5-1) τη Χετάφε και να επιστρέφει εμφατικά στις νίκες.

Εντυπωσιακά έχει ξεκινήσει τη σεζόν το «κίτρινο υποβρύχιο», θριαμβεύοντας με 4-0 της Έλτσε στο Μαδριγάλ. Το σύνολο του Ουνάι Έμερι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά το «λευκή ισοπαλία» στη Μαδρίτη απέναντι στη Χετάφε την περασμένη Κυριακή (28/8), πιάνοντας τη Μπαρτσελόνα στη 2η θέση, χωρίς καν να έχει παραβιαστεί ακόμα η εστία της.

Επιθετικός πλουραλισμός για τη Βιγιαρεάλ, που σημείωσε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Μορένο (26’) και Λο Σέλσο (36) έδωσαν το ρυθμό, με το πάρτι να ολοκληρώνεται στο φινάλε με τους Κοκλέν (89’) και Μοράλες (90+4).

Στο Μεστάγια, η Βαλένθια συνέτριψε τη Χετάφε (5-1) και έδειξε ότι αφήνει πίσω της τις δύο απανωτές ήττες από Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπιλμπάο. Η αρμάδα του Τζενάρο Γκατούζο μπήκε αποφασιστικά στο ματς και ήδη από το 16, προηγούταν με 3-0. Λάτο (7’), Λίνο (14’) και Καστιγιέχο (16’) απλοποίησαν την κατάσταση, δίνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «νυχτερίδες» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τους Νίκο (65’) και Ντούρο (68’) να κάνουν το 5-0. Το γκολ της τιμής πέτυχε ο Σόσα στο 78’, σε ένα ματς βέβαια που αν και είχε «σβήσει» από νωρίς, ολοκληρώθηκε με 20 παίκτες μιας και Μορίμπα και Αραμπάρι αποβλήθηκαν για κάθε ομάδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρασκευή 2/9

Θέλτα - Κάντιθ 3-0 (Άσπας 56', 75 - Ροντρίγκες 62')

Σάββατο 3/9
Μαγιόρκα - Χιρόνα 1-1 (Ράγιο 87', Σάιθ 90+2)
Ρεάλ Μαδρίτης - Μπέτις 2-1 (Βινίσιους 9', Ροντρίγκο 65' - Κανάλες 17')
Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (Σαντίκ 55' - Μοράτα 5')
Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 0-3 (Ραφίνια 21', Λεβαντόφσκι 36', Γκαρσία 50')

Κυριακή 4/9
Οσασούνα
- Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (Ορόθ 54', Γκαρσία 90' - Λεζέν 75')
Μπιλμπάο - Εσπανιόλ 0-1 (Μπρεθγουέιτ 83')
Βιγιαρεάλ - Έλτσε (4-0 (Μορένο 26', Λο Σέλσο 36', Κοκλέν 89', Μοράλες 90+4)
Βαλένθια - Χετάφε 5-1 (Λάτο 7', Λίνο 14', Καστιγιέχο 16', Νίκο 65', Ντούρο 68' - Σόσα 78')