Premier League: «Έσπασε» τα κοντέρ ο Χάαλαντ - Buzzer beater ο Καρβάλιο, κατάθεση ψυχής και ανατροπή για τη Λίβερπουλ! (video)

Ασταμάτητος, «ιστορικός», ρέκορντμαν ο Έρλινγκ Χάαλαντ στην εξάρα της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, με τους «πολίτες» να επικρατούν με 6-0 και να επιστρέφουν στην 2η θέση της Premier League, μετά από πέντε αγωνιστικές. Έκανε το 5Χ5 η Άρσεναλ, με αγχωτική νίκη κόντρα στην Άστον Βίλα με 2-1, την ώρα που η Λίβερπουλ σκόραρε στο... 98' απέναντι στη Νιούκαστλ και πήρε σημαντική... ανάσα, με το τελικό 2-1!

Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να κόβει ρυθμό σε ορισμένες αναμετρήσεις της, αλλά ο Έρλινγκ Χάαλαντ… ποτέ. Ο Νορβηγός σημείωσε τρία γκολ σε 27 λεπτά απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ και οι «πολίτες» επικράτησαν με 6-0, φτάνοντας τα 19 γκολ σε πέντε αναμετρήσεις!

Ο Νορβηγός άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, αποδεικνύοντας και πάλι πως… δεν πέφτει στα μαρκαρίσματα και εν συνεχεία έκανε δύο τα γκολ του στο 23’, φτάνοντας τα τέρματα που είχε βάλει ο Κουν Αγουέρο, στην πρώτη του σεζόν στην Premier League. Δηλαδή τα 8!

Δεν ήθελε όμως να είναι στην… ισοπαλία και για τον λόγο αυτό, κατόρθωσε να «γράψει» ιστορία, μόλις σε 39 λεπτά. Έκανε το χατ-τρικ, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σημειώνει εννέα γκολ στα πέντε πρώτα του ματς και «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του που μέχρι τότε δεν είχε απειληθεί καθόλου.

Από εκεί και πέρα, ο Κανσέλο απλώς πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 50’, για να πετύχει και ο Χούλιαν Αλβάρες τα πρώτα του γκολ στην Premier League, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0!

Την ίδια ώρα, με γκολ του Φάμπιο Καρβάλιο στο 98’ δικαιώθηκε η τεράστια προσπάθεια που έκανε η Λίβερπουλ για να φτάσει στην ανατροπή απέναντι στη Νιούκαστλ και να πάρει τη νίκη με το τελικό 2-1! Ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο για τους «κόκκινους», οι καθυστερήσεις που έκαναν οι «καρακάξες» για να κλέψουν χρόνο γύρισαν μπούμερανγκ στην ομάδα του Χάου.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσει ένας ποδοσφαιριστής την θητεία του στην Premier League; Δύσκολα θα απαντήσουμε, με τον Αλεξάντερ Ίσακ να σκοράρει απέναντι στην Λίβερπουλ στο Άνφιλντ!

Πήρε την μπάλα σε ιδανικό για αυτόν σημείο, πλάσαρε άψογα στο 39’ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, στο ντεμπούτο του στο «Νησί»!

Με την συμπλήρωση μίας ώρας όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Δευτερόλεπτα αργότερα (61'), όμως, ο «Φαραώ» από δεξιά βρήκε τον Φιρμίνο κι αυτός έγραψε το 1-1 με μονοκόματο δεξί σουτ χαμηλά στην γωνία της εστίας.

Το μομέντουμ και η στήριξη από την εξέδρα ευνοούσαν πλέον τη Λίβερπουλ για να συνεχίσει στο κυνήγι της ανατροπής. Στο 70' οι Τσιμίκας, Μίλνερ και Καρβάλιο πέρασαν όλοι μαζί στο παιχνίδι αφού υπάρχει και το ντέρμπι με την Έβερτον το μεσημέρι του Σαββάτου. Η Νιούκαστλ που πλέον αμυνόταν και έπρεπε να βρει τρόπους να κερδίσει ανάσες και να σπάσει τον ρυθμό, επιστράτευσε και τις καθυστερήσεις με ποδοσφαιριστές της να πέφτουν ξανά κάτω. Ο Ντίας άρχισε ν' απειλεί με κάποια σουτ, η ομάδα του Κλοπ κέρδισε κάποιες στατικές φάσεις κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «καρακάξες» θα άντεχαν, ήρθε η ολική ανατροπή!

Από το κόρνερ που κέρδισε ο Σαλάχ σε προσπάθεια την οποία κόντραρε ο Μπερν, η μπάλα έφτασε προς το δεύτερο δοκάρι, αρχικά ο Σαλάχ επιχείρησε να τη στείλει προς την εστία, όμως, ο Φάμπιο Καρβάλιο με δυνατό σουτ την «κάρφωσε» στα δίχτυα για το τελικό 2-1!

Παράλληλα, η Άρσεναλ πραγματοποίησε ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση και παρότι έκανε τα εύκολα… δύσκολα, επικράτησε με 2-1 της Άστον Βίλα και έκανε το 5Χ5 σε επίπεδο πρωταθλήματος, για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2004-05, όπου δεν κατέκτησε τον τίτλο.

Προηγήθηκε μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών με τον Ζεσούς στο 30' και παρότι το ματς παρέμενε στο 1-0, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έδειχνε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό.

Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως, το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Οι «χωριάτες» ισοφάρισαν στο 76΄ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λουίς, σε μία φάση που «σηκώνει» πολύ συζήτηση, αλλά η απάντηση ήταν άμεση!

Ο Μαρτινέλι έκανε το 2-1 , σε μία εξαιρετική συνεργασία με τον Σάκα, ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό σκορ και οι «κανονιέρηδες ολοκληρώνουν τα πρώτα 450 αγωνιστικά λεπτά της σεζόν, στην κορυφή της βαθμολογίας, για πρώτη φορά στα 30 χρόνια της Premier League.

Όσον αφορά την αναμέτρηση της Τότεναμ με την Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, αυτή την φορά ο Χάρι Κέιν δε κατάφερε να σώσει την ομάδα του και πάλι!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά όχι την ουσία και παρότι προηγήθηκαν με το πρώτο γκολ του Κέρερ στο 34’, εντούτοις δεν κατόρθωσαν να προασπίσουν το προβάδισμά τους!

Ισοφαρίστηκαν από τον Σούτσεκ στο 55’ και από εκεί και πέρα, αμφότερες αμύνθηκαν, με την Τότεναμ να μένει αήττητη στα πέντε πρώτα ματς και τα «σφυριά» να βελτιώνουν την εικόνα τους στα τελευταία 180 λεπτά.

Κλείνοντας, όσον αφορά τελευταίο ματς στις 19:30 ώρα Αγγλίας, η Μπόρνμουθ απέδειξε και πάλι πως τα ματς που είναι στα μέτρα της, θα συνεχίσει να τα διεκδικεί, με ή… χωρίς πλέον, τον Σκοτ Πάρκερ.

Έμεινε στο απόλυτο 0-0 απέναντι στη Γουλβς, με τους «λύκους» να έχουν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Ματέους Νούνιες και τον Πέδρο Νέτο, σε διάστημα εννέα λεπτών, αλλά να μην σκοράρουν ξανά και να μένουν στην 17η θέση της κατάταξης, με πέντε βαθμούς και… δύο γκολ υπέρ τους!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Φούλαμ – Μπράιτον 2-1 (47’ Μίτροβιτς, 52’ αυτ. Ντανκ – 60’ ΜακΆλιστερ πεν.)

Κρίσταλ Πάλας – Μπρέντφορντ 1-1 (59’ Ζαχά – 89’ Γουϊσά)

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 2-1 (28’ Λάβια, 45’ Άρμστρονγκ - 23’ Στέρλινγκ

Λιντς – Έβερτον 1-1 (55’ Σινιστέρα – 17’ Γκόρντον)

Τετάρτη 31/08

Μπόρνμουθ – Γουλβς 0-0

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 2-1 (30’ Ζεσούς, 77΄ Μαρτινέλι – 75’ Λουίς)

Μάντσεστερ Σίτι – Νότιγχαμ Φόρεστ 6-0 (12’ 23’ 38΄ Χάαλαντ, 50’ Κανσέλο, 65΄ 87΄ Άλβαρες)

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 (55’ Σούτσεκ – 34’ αυτ. Κέρερ)

Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 2-1 (61’ Φιρμίνο, 98’ Καρβάλιο – 38’ Ίσακ)