Premier League: Ανίκητη η Σίτι με χατ-τρικ του απίθανου Χάαλαντ - Εννέα γκολ η Λίβερπουλ, με δύο ασίστ Τσιμίκα! (video)

Απίθανα πράγματα από τη Μάντσεστερ Σίτι, απίστευτα πράγματα από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, με τους «πολίτες» να βρίσκονται πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 2-0 από την Κρίσταλ Πάλας, αλλά να ανατρέπουν την κατάσταση και να φτάνουν σε μία επική ανατροπή (4-2), με πρωταγωνιστή τον Νορβηγό. Την ίδια ώρα, η Λίβερπουλ «διέλυσε» με εννιά γκολ την Μπόρνμουθ (9-0), ενώ η Τσέλσι, αν και αγωνίστηκε με «10», βρήκε τον τρόπο να κερδίσει την Λέστερ με 2-1, χάρη στα γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ!

Για αυτό είναι το πιο απρόβλεπτο πρωτάθλημα του κόσμου. Διότι κάθε ομάδα μπορεί να κερδίσει την άλλη, όποια και αν είναι αυτή. Το βλέπουμε φέτος από το ξεκίνημα της σεζόν, το επιβεβαιώσαμε και μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές, με την Κρίσταλ Πάλας να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και εν συνεχεία να ηττάται εύκολα, με 4-2, καθώς δεν βρήκε λύση στο πρόβλημα που λέγεται… Έρλινγκ Χάαλαντ!

Πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η εξέλιξη της αναμέτρησης έγινε φανερή από την αρχή. Ο Στόουνς έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 4ο λεπτό και εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με μία πρωτοφανή αυτοπεποίθηση, όντες άλλωστε και η μοναδική ομάδα που δεν δέχθηκε γκολ πέρυσι από τους «πολίτες» σε 180 αγωνιστικά λεπτά στην Premier League.

Μάλιστα, το πράγμα έγινε χειρότερο άμεσα για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον Άντερσεν να είναι αμαρκάριστος στο 18ο λεπτό και να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του εξαιρετικού Έζε, στο ξεκίνημα της σεζόν.

Από εκεί και πέρα, η Μάντσεστερ Σίτι επιχείρησε να αντιδράσει και τα κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο, ισοφαρίζοντας το ματς μέχρι και το 61ο λεπτό, με πρωταγωνιστές τους Σίλβα και Χάαλαντ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Νορβηγό στο 70', επιστρέφοντας στις νίκες με επικό τρόπο!

Την ίδια ώρα, η Λίβερπουλ ήταν δεδομένο πως θα επιχειρούσε να «ξεσπάσει» και να βρει τον εαυτό της απέναντι στη Μπόρνμουθ, που σαφώς και είναι άτυχη, αν αναλογιστεί κανείς πως αντιμετώπισε σε συνεχόμενες αναμετρήσεις, τους «πολίτες», την Άρσεναλ και τους «κόκκινους». Και εν τέλει, η κατάληξη ήταν η ίδια. Ηττήθηκε δίχως να σκοράρει, με το τελικό 9-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε ο Ντίας στο 3ο λεπτό και εν συνεχεία, ο Έλιοτ έκανε το 2-0 με φοβερό σουτ στο 6’, σηματοδοτώντας την πρώτη φορά που η Λίβερπουλ είναι τόσο παραγωγική στο ξεκίνημα, σε ματς πρωταθλήματος, στον 21ο αιώνα.

Από την στιγμή που έγινε το 2-0, η Μπόρνμουθ κατέρρευσε και δέχθηκε ακόμη τρία γκολ πριν από την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Φιρμίνο έκανε χατ-τρικ στις ασίστ, μετά το απίθανο σουτ του Αλεξάντερ Άρνολντ στο 28’, για να έρθει ο επιθετικός της Λίβερπουλ μετά από ένα τρίλεπτο και να κάνει το 4-0, με τον Φαν Ντάικ να δίνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, το 45'!

Η «καταιγιστική» Λίβερπουλ έδωσε την δυνατότητα στον Γιούργκεν Κλοπ να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές, ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε για 25 λεπτά και πραγματοποίησε δύο ασίστ σε Καρβάλιο και Ντίας, για να διαμορφωθεί το 9-0 της ομάδας του!

Άλλη έκπληξη της αγωνιστικής; Το ματς της Τσέλσι με την Λέστερ, που μέχρι πρότινος διέθετε την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και ηττήθηκε εκ νέου, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο για μία ώρα. Το παιχνίδι άλλωστε, «στράβωσε» από νωρίς για τους «μπλε» του Τόμας Τούχελ.

Ο Γκάλαχερ αποβλήθηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας, σε συνέχεια της κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Κουλιμπαλί στην ήττα από τη Λιντς, και η Λέστερ αισθανόταν πως βρήκε την στιγμή για την πρώτη νίκη της σεζόν.

Σκόραρε με τον Μπαρνς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ, ενώ το δοκάρι του Ρις Τζέιμς πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, αποτέλεσε και την καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο 45άλεπτο.

Στην επανάληψη, η Τσέλσι είδε τον Στέρλινγκ να βρίσκει δίχτυα δις, αμύνθηκε σωστά μέχρι τέλους, δεν πανικοβλήθηκε μετά τη μείωση του σκορ από τον Μπαρνς και επικράτησε εν τέλει με 2-1!

Παράλληλα, η Έβερτον επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά τις αυτοκτονικές τάσεις που την χαρακτηρίζουν! Ο λόγος; Προηγήθηκε έναντι στην Μπρέντφορντ με τον Γκόρντον, έπειτα από ασίστ του Κόαντι, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να προστατεύσει το προβάδισμά της και δεν τα κατάφερε.

Ισοφαρίστηκε από στατική φάση από τον Γιάνελτ, και το τελικό 1-1, δημιουργεί ακόμη μεγαλύτερη γκρίνια στον Φρανκ Λάμπαρντ, που μένει δίχως νίκη για 4η σερί αγωνιστική!

Τέλος, η Μπράιτον είναι ασταμάτητη. Κέρδισε τη Λιντς με 1-0, χάρη στο 3ο φετινό γκολ του Γκρος και τη δεδομένη χρονική στιγμή, βρίσκεται στην κορυφή της Premier League σε ισοβαθμία με τη Μάντσεστερ Σίτι!

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27/08

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (54’ Μπρούνο Φερνάντες)

Μπρέντφορντ – Έβερτον 1-1 (24’ Γκόρντον)

Μπράιτον – Λιντς 1-0 (66’ Γκρος)

Τσέλσι – Λέστερ 2-1 (47’, 63’ Στέρλινγκ – 67’ Μπαρνς)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 9-0 (3’ Ντίας, 6’ Έλιοτ, 28΄ Άρνολντ, 31’, 63’ Φιρμίνο, 45’ Φαν Ντάικ, 46’ Μέμφαμ αυτ., 80' Καρβάλιο, 85' Ντίας)

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-2 (53’ Σίλβα, 62’, 70’, 81’  Χάαλαντ - 4΄ αυτ. Στόουνς, 21’ Άντερσεν)

Άρσεναλ – Φούλαμ (19:30)