Γερμανία – Γαλλία 2-1: Στον τελικό με… Ποπ τα «πάντσερ»!

Η Γερμανία πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό του EURO, νικώντας 2-1 την Γαλλία χάρη στην φοβερή Ποπ.

Η Γερμανία μπορεί να δέχθηκε το πρώτο της τέρμα στη φετινή διοργάνωση του EURO, αλλά φρόντισε να βάλει περισσότερα, έτσι ώστε να βρει την Αγγλία στον μεγάλο τελικό.

Στο 40ο λεπτό μπήκε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης από την Αλεξάντρα Ποπ και τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μέρλε Φρομς, σε μία άτυχη στιγμή έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της, προκαλώντας ξέφρενους πανηγυρισμούς από την πλευρά των «τρικολόρορ».

Ωστόσο, οι Γερμανίδες δεν επηρεάστηκαν και ήταν αυτές που είχαν τον τελευταίο λόγο του αγώνα με την Αλεξάντρα Ποπ, την απόλυτη πρωταγωνίστρια, να στέλνει την ομάδα της στο… Wembley