La Liga: «Αναπνέει» η Αλαβές – Απόλυτη μοιρασιά στο Ελ Σαδάρ!

Σπουδαία νίκη για την Αλαβές που συνεχίζει να ελπίζει για την σωτηρία της, 2-1 την Εσπανιόλ. Κράτησε η Χετάφε απέναντι στην Οσασούνα (1-1).

Οι πρώτες αναμετρήσεις της Τετάρτης (11/5) είχαν κυρίως ενδιαφέρον για τις χαμηλότερες θέσεις και την επιβίωση των Χετάφε και Ντεπορτίβο Αλαβές στην La Liga. Αμφότερες να βγαίνουν κερδισμένες.

Στο Ελ Σαδάρ η Χετάφε ήταν πολύ αγχωμένη στα πρώτα λεπτά τους αγώνα και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκε η Οσασούνα και ο Όιερ που με τρομερή κεφαλιά στο «γάμα» της εστίας του Νταβίντ Σόρια έγραψε το 1-0. Βέβαια, το προβάδισμα δεν κράτησε και για πολύ, αφού έντεκα λεπτά μετά ο Λούκας Τορό έστειλε με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Η ομάδα του Κίκε Φλόρες ήταν πολύ κυνική στο δεύτερο μέρος και μάλιστα 89’ ο Στέφαν Μίτροβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες, χωρίς όμως κάποια συνέπεια, μιας και αγώνας έληξε ισόπαλος.

Παράλληλα, εξίσου εκρηκτικά ήταν και τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Μεντιθορόθα της Αλαβές, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 7’ με τον Μιγκέλ Ντε Λα Φούντε, αλλά ο «δαιμονιώδης» Ραούλ Ντε Τομάς να το «ακυρώνει» επτά λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 από την άσπρη βούλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εφιαλτικά για τους «pericos», διότι ο Άνχελ Ερέρα δέχθηκε στο 46ο λεπτό δεύτερη κίτρινη κάρτα, οδηγώντας την Αλαβές να επιτεθεί και να ξαναπάρει προβάδισμα στο 59’ χάρη στο γκολ του Γκονζάλο Εσκαλάντε και να δώσει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.