Premier League: Η Γουλβς δεν άφησε την Τσέλσι να χαρεί υπό το βλέμμα του Μποέλι – υποβιβάστηκε η Γουότφορντ, έμπλεξε ξανά η Μπέρνλι! (video)

Ο νέος ισχυρός άνδρας της Τσέλσι, Τοντ Μποέλι βρέθηκε στο Στάμφορντ Μπριτζ και ο Ρομέλου Λουκάκου έδειξε να αφυπνίζεται. Σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του, αλλά η Γουλβς είχε σφυγμό και φρόντισε να τον… στεναχωρήσει, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Την ίδια ώρα, η Γουότφορντ ηττήθηκε με 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας και ακολουθεί τη Νόριτς στην Championship, ενώ η Μπέρνλι υπέστη ήττα-σοκ από την Άστον Βίλα με 3-1 στο Τερφ Μουρ και… έμπλεξε ξανά στη μάχη της  σωτηρίας!

Στο κλίμα της Premier League φαίνεται πως μπήκε από νωρίς ο νέος ιδιοκτήτης της Τσέλσι, Τοντ Μποέλι, ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο και είδε την ομάδα του να κερδίζει με 2-0 και να ισοφαρίζεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από την Γουλβς!

Γενικότερα, επρόκειτο για μία σημαντική αναμέτρηση, αν αναλογιστεί κανείς πως η Τσέλσι ήθελε να εξασφαλίσει την παρουσία της στο επόμενο Champions League και η Γουλβς να ισοβαθμίσει με την Γουέστ Χαμ, με φόντο το Europa Conference League.

Ωστόσο, ο Ρομέλου Λουκάκου ήθελε να κάνει χαρούμενο τον Τοντ Μποέλι, μετά την επική του αντίδραση στο ακυρωθέν γκολ του Λόφτους Τσικ στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Βέλγος άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 56΄ και δύο λεπτά μετά έκανε το 2-0, βρίσκοντας δίχτυα μόλις για δεύτερη φορά μέσα στο 2022!

Η Γουλβς μείωσε με εκπληκτικό γκολ του Τρινκάο στο 80’ και ξαναμπήκε στο ματς, και στο 96’ σόκαρε τον νέο ισχυρό άνδρα των «μπλε». Ισοφάρισε σε 2-2 ο Κόαντι και ο Τόμας Τούχελ δεν μπορεί σίγουρα να αισθάνεται ασφαλής για την κατάληψη μίας θέσης που οδηγεί στο επόμενο Champions League!

Την ίδια ώρα, η Μπέρνλι γνώρισε μία ήττα – σοκ από την Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ, που έστησε το δικό της πάρτι στο Τερφ Μουρ. Προηγήθηκε στο 7’ με το 7ο φετινό γκολ του Ινγκς και η ομάδα του Μάικ Τζάκσον δεν έδειξε να έχει αντίδραση.

Δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Μπουεντία και το μόνο που απέμενε ήταν να σκοράρει και ο τρίτος ποδοσφαιριστής της Βίλα, που απαρτίζει την επιθετική τριάδα. Ο Γουότκινς το έκανε με την συμπλήρωση 52 λεπτών η Μπέρνλι μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Κορνέ και έκανε ένα πισωγύρισμα, για πρώτη φορά, μετά την αποχώρηση του Σον Ντάις, μπλέκοντας ξανά στη μάχη του υποβιβασμού!

Όσον αφορά την Γουότφορντ, η ομάδα του Ρόι Χότζον προσπάθησε και πάλεψε στο Σέλχαρστ Παρκ, αλλά το σύνολο του Πατρίκ Βιεϊρά ήταν εμφανώς καλύτερα και πήρε το τρίποντο, έστω και με το ισχνό 1-0, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο!

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Γουίλφριντ Ζαχά στο 31ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, αποδεικνύοντας ξανά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ οι «hornets» ολοκλήρωσαν το ενενηντάλεπτο με μόλις μία εντός εστίας τελική προσπάθεια και μόλις 31% κατοχής της μπάλας, επιστρέφοντας και μαθηματικά στην Championship!

Τέλος, στο ματς ανάμεσα σε Μπρέντφορντ και Σαουθάμπτον, η αλήθεια είναι πως οι «μέλισσες» ήταν εμφανώς καλύτερες σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο και εξασφάλισαν τη νίκη τους, από το πρώτο κιόλας… τέταρτο.

Ο Έρικσεν εκτέλεσε κόρνερ στο 13ο λεπτό, ο Γιάνσον επωφελήθηκε και έκανε το 1-0, ενώ 60 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γουϊσά επιβεβαίωσε πως αν η Σαουθάμπτον δεχθεί γκολ νωρίς, δεν έχει μάθει να το διαχειρίζεται.

Έκανε το 2-0 με το 9ο γκολ του στην σεζόν, ο Άγιερ με εντυπωσιακή προσπάθεια διεύρυνε τον δείκτη του σκορ και επί της ουσίας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με την Μπρέντφορντ να πανηγυρίζει την πρώτη εντός έδρας νίκη της, μετά από σχεδόν ένα μήνα!