Βundesliga: Κυνική Λεβερκούζεν – «Κηδεία» της Ουνιόν μέσα στη Λειψία- Χορταστική ισοπαλία στο Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ

Βundesliga: Κυνική Λεβερκούζεν –  «Κηδεία» της Ουνιόν μέσα στη Λειψία- Χορταστική ισοπαλία στο Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Γκρόιτερ Φίρτ, προσπερνώντας τη Λειψία, η οποία γνώρισε ήττα- σοκ από την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1 εντός έδρας. Χορταστικές ισοπαλίες στο Άιντραχτ- Χόφενχαϊμ και στο Φράιμπουργκ- Γκλάντμπαχ

Ο χορός των γκολ καλά κρατεί στην Bundesliga, με τις εναλλαγές στις θέσεις για την Ευρώπη, να δίνουν και να παίρνουν.

Μεγάλο μάτς στο «Ντόιτσε Μπάνκ Πάρκ» όπου Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Χόφενχαϊμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Εβάν Εντικά, που πέτυχε αυτογκόλ, μοίρασε ασίστ αλλά και σκόραρε για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, όμως η Άιντραχτ αντέδρασε και ανέτρεψε το μάτς, με την Χόφενχαϊμ να κλέβει το βαθμό στο 78’ με το γκολ του Ρούτερ.

Μεγάλη νίκη με 4-1, πήρε η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της ουραγού Γκρόιτερ Φίρτ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τους Σικ και Αζμούν να δίνουν κεφάλι στις «ασπιρίνες» πριν το ημίχρονο. Παλάσιος και Παουλίνιο τα άλλα δύο γκολ για τη Λεβερκούζεν που ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Η Ουνιόν Βερολίνου έκλεισε το σπίτι της Λειψίας, αφού επικράτησε στην έδρα της με 2-1. Η Λειψία προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με τον Πόουλσεν, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς. Εκεί όμως που όλα έδειχναν, ότι οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν σημαντικό τρίποντο, οι Βερολινέζοι χάλασαν τα σχέδια τους. Ο Μίχελ ισοφάρισε στο 86’ για την Ουνιόν και ο Μπέρενς στο 89’, έριξε τη Λειψία από την τρίτη θέση.

Την ίδια στιγμή στο «Γιουρόπα Πάρκ», Φράιμπουργκ και Γκλάντμπαχ, χάρισαν ένα «χορταστικό» 3-3 στο κοινό. Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο με τη Φράιμπουργκ να αντιδρά και ανατρέπει το σκορ με τους Γκρίφο, Γκίντερ και Λίνχαρτ. Παρόλα αυτά η Γκλάντμπαχ, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, χάρη στο γκολ του Στίντλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σημαντική νίκη και για την Κολωνία που κέρδισε με 3-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ. Τα «κριάρια» προηγήθηκαν νωρίς με γκολ του Ούτ, αλλά ισοφαρίστηκαν πριν το ημίχρονο με το αυτογκόλ του Χούμπερς. Ο Μοντέστ το 2-1 για τους γηπεδούχους που αποκατέστησε την τάξη στο 43’ και ο Τίλμαν με άψογο τελείωμα κλείδωσε τη νίκη για την Κολωνία στο 86’, που βρίσκεται πλέον στο μείον ένα από την Ουνιόν Βερολίνου.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/04

Βόλφσμπουργκ-Μάιντζ 5-0 (8’, 42’ Βίντ. 24’.35’ , 45’ Κρούζε)

Σάββατο 23/04

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Χοφενχάιμ 2-2 (32’ Εντικά 66’ Καμάντα 32’ Εντικά Αυτογκόλ,       78’ Ρούτερ )

Γκρόιτερ Φίρτ- Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 ( 5’ Βίλεμς’, 8’ Σικ , 18’ Αζμούν. 58’ Παουλίνιο, 85’ Παλάσιος)

Κολωνία- Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3’ Ουτ, 43’ Μοντέστ 33’, 87’ Τίλμαν -Χίμπερς Αυτογκόλ)

Λειψία- Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46’ Πόουλσεν- Μίχελ 86’, Μπέρενς 89’)

Φράιμπουργκ- Γκλάντμπαχ 3-3 ( 49’ Γκρίφο, 61’ Γκίντερ, 80’ Λίνχαρτ- 3’ Μπενσεμπαϊνί [Πέναλτι], 13’   Εμπολό, Στίντλ 90+3)