Κολωνία – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1: Στραβοπάτησαν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία οι Βεστφαλοί!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να περάσει από τη Rhein Energie Stadion της Κολωνίας, εν συνεπεία να μένει… έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου (1-1).

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις προηγούμενες ισοπαλίες των Βαυαρών η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, παρά το γρήγορο γκολ από τον Μάριους Βουλφ στο 8ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που έκανε την ιδανική αρχή, αφού άνοιξε το σκορ στο 8’, με τον Μάριους Βουλφ να τελειώνει τη φάση αλά… Χάαλαντ. Βέβαια, σχετικά άμεση ήταν και η απάντηση των γηπεδούχων, καθώς ο Σεμπάστιαν Άντερσον προ κενής εστίας σημείωσε το 1-1 στο 36ο λεπτό.

Από εκεί και έπειτα, οι δύο ομάδες φάνηκαν να… συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας που θεωρητικά δεν συνέφερε κανέναν, διότι τα «κριάρια» κυνηγάνε ευρωπαϊκό εισιτήριο και οι «κιτρινόμαυροι» την… ασταμάτητη Μπάγερν Μονάχου

Οι ενδεκάδες:

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρτ): Σβάμπε, Σχμίτς, Κίλιαν, Χιούμπερς, Χορν, Οζκάν, Ουτ (84' Οστράκ), Ντούντα, Σχάουμπ (68' Τίελμαν), Άντερσον (84' Όλεσεν), Μοντέστ

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Πάσλακ (46' Χούμελς), Ακαντζί, Τσαν, Γκερέιρο (66' Μπραντ), Βίτσελ, Βουλφ (87' Πόνγκρατσιτς), Μπέλινχαμ, Ρέινα, Αζάρ (81' Μάλεν), Χάαλαντ (87' Ρεινιέ)