Ρόμα – Λάτσιο 3-0: Πάρτι στην «Αιώνια Πόλη» για τους «τζιαλορόσι»! (video)

Η Ρόμα έκανε ότι ήθελε απέναντι στην μισητή της αντίπαλο, με τους Τάμι Έιμπραχαμ και Λορέντσο Πελεγκρίνι να «καθαρίζουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο (3-0)!

Ξέσπασαν στη Λάτσιο οι «Ρομανίστι» του Ζοζέ Μουρίνιο, παίρνοντας μία μεγάλης σημασίας νίκη ενόψει συνέχειας εντός και εκτός συνόρων.

Ποδοσφαιρική όαση από την παρέα του Special One που σκόραρε από τα… αποδυτήρια με τον Τάμι Έιμπραχαμ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Σημειώνοντας το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία ων ντέρμπι της Ρώμης για την Serie A (56''). Ο ίδιος 21΄λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε το έτοιμο γκολ που του σέρβιρε ο Ρικ Κάρσντορπ και έστησε τον «χορό» στο Ολίμπικο.

Επιπροσθέτως, το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λορέντσο Πελεγκρίνι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 40ο λεπτό που κατέληξε στο «γάμα» της εστίας του Θωμά Στρακόσα

Η συνέχεια ήταν αρκετά πιο… φτωχή στο Derby della Capitale, μιας και οι γηπεδούχοι είχαν βάλει ήδη στο «σακούλι» τους τρεις βαθμούς και η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε χάσει κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης.

Οι ενδεκάδες:

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Ζαλέφσκι (74’ Βίνια) , Κριστάντε, Ολιβέιρα (81’ Βερετού), Μικιταριάν, Πελεγκρίνι (87’ Μποβέ), Έιμπραχαμ

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Στρακόσα, Μάρουσιτς, Φελίπε, Ατσέρμπι, Χισάι (52’ Λατσάρι), Λέιβα (65’ Κατάλντι), Σάβιτς, Αλμπέρτο, Πέδρο, Άντερσον (65’ Ρομέρο), Ιμόμπιλε